Autocasco (AC) chroni samochód m.in. przed zalaniem. Woda może dostać się do wnętrza pojazdu w wyniku deszczu, burzy czy powodzi. Aby otrzymać odszkodowanie, właściciel uszkodzonego auta musi przestrzegać kilku zasad.

Dodatkowe ubezpieczenie AC chroni auto przed szkodami powstałymi m.in. w wyniku działania warunków atmosferycznych. Firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty naprawy uszkodzonych elementów lub wypłacić odszkodowanie, jeśli pojazd nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak autocasco chroni samochód w razie zalania, w jaki sposób zgłosić szkodę, a także co można zrobić z wrakiem.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Czy odszkodowanie z OC za zalany samochód jest możliwe?

Zwykle kierowcy, którzy posiadają jedynie OC, wszelkie szkody powstałe wskutek zalania samochodu muszą pokryć z własnych środków. Jednocześnie istnieje kilka wyjątków, kiedy właściciele uszkodzonych przez wodę aut, mogą starać się o wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego z polisy sprawcy (np. zarządcy drogi). Należą do nich:

  • zalanie samochodu w wyniku zaniedbań osób trzecich,
  • zalanie samochodu wskutek wadliwie wykonanej kanalizacji.

Należy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe każdy przypadek zalania samochodu rozpatrują indywidualnie. W efekcie nie możemy być pewni, że z polisy OC sprawcy otrzymamy odszkodowanie w razie uszkodzenia auta przez wodę. Warto więc mieć dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC), które ochroni nas przed tego typu szkodą.

Jak ubezpieczenie AC chroni przed zalaniem samochodu?

Ubezpieczenie AC pokrywa uszkodzenia samochodu spowodowane przez warunki atmosferyczne, w tym m.in. wodę. Jeśli więc nasze auto zostanie zalane, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Przed wyborem Autocasco warto dokładnie sprawdzić zakres ochrony polisy, która zwykle pokrywa szkody powstałe wskutek następujących żywiołów:

  • opadów atmosferycznych (deszcz, grad),
  • powodzi,
  • uderzenia pioruna (burza),
  • zatopienia,
  • silnego wiatru (huraganu)
  • osuwania lub zapadnięcia się ziemi.

przed jakimi żywiołami chroni AC

O wysokości odszkodowania decyduje stopień zalania samochodu. W zależności od zakresu ochrony AC, ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy uszkodzonych elementów pojazdu lub szkodę całkowitą, która zwykle dotyczy nowych aut z rozbudowanym układem elektrycznym. Jeśli zostanie on zalany wodą, często jego remont może nie być możliwy.

Zwykle szkoda całkowita z AC to sytuacja, w której koszt naprawy jest wyższy niż 70% wartości rynkowej uszkodzonego samochodu (np. w wyniku zalania wodą).

Jeśli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą w AC, wysokość odszkodowania zostanie ustalona za pomocą tzw. metody dyferencyjnej. Oznacza to, że od wartości samochodu przed szkodą (zalaniem wodą), zostanie odjęta wartość wraku (nieuszkodzona pozostałość auta, którą można sprzedać).

Oczywiście zalanie wodą nie zawsze oznacza szkodę całkowitą samochodu. Wiele uszkodzonych elementów, jak np. akumulator, oświetlenie czy tapicerkę można wymienić na nowe. 

Ochronę przed żywiołami, takimi jak zalanie samochodu, kierowca może znaleźć już w AC mini. Tak, jak 45-letni pan Tomasz z Busko-Zdroju w porównywarce rankomat.pl, który jest właścicielem Toyoty Avensis z 2012 r. W naszym kalkulatorze jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu minicasco z ochroną przed powodzią (zalaniem) auta już za 704 zł.

Ile kosztuje OC + AC z ochroną pojazdu przez powodzią?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1250,00 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1470,00 zł
Ile kosztuje OC + AC z ochroną pojazdu przez powodzią?
Link4
704,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
784,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
890,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1250,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1470,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 16.02.2022 r., 45-latek z Busko-Zdroju, Toyota Avensis 1,4 l z 2012 r.

Co zrobić z wrakiem zalanego samochodu?

Zalane przez wodę auto nie musi nadawać się wyłącznie do kasacji. Zgodnie z przepisami jest własnością posiadacza samochodu. Właściciel uszkodzonego pojazdu może go samodzielnie naprawić, sprzedać na części bądź zezłomować. Istnieje również możliwość zwrócenia się do ubezpieczyciela o pomoc w zbyciu wraku, jednak towarzystwo może jej odmówić.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

W ubezpieczeniu AC zakres pomocy firmy ubezpieczeniowej w sprzedaży zalanego samochodu zależy od zapisów OWU lub dobrej woli towarzystwa. Jeśli więc będziemy mieć problem ze zbyciem pozostałości zalanego samochodu zgodnie z wyceną ubezpieczyciela (sprzedaż za niższą cenę oznacza mniejszą kwotę odszkodowania), możemy ją zakwestionować i odwołać się od tej decyzji. W takim przypadku oszacowanie kosztów naprawy auta należy zlecić w upoważnionym do tego celu warsztacie.

Jak zgłosić zalanie samochodu u ubezpieczyciela?

Jeżeli nasz samochód został uszkodzony w wyniku powodzi, burzy lub opadów deszczu, należy niezwłocznie powiadomić o tym ubezpieczyciela. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga, aby jak najszybciej zgłosić im szkodę (zwykle w ciągu 24 godzin od zdarzenia, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Jeśli właściciel zalanego auta zrobi to po upływie tego terminu, firma ubezpieczeniowa może obniżyć kwotę odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty.

Uwaga! Należy pamiętać, aby samodzielnie nie próbować uruchamiać zalanego samochodu. W takiej sytuacji może dojść do zassania wody przez silnik i ubezpieczyciel może uznać tego typu działanie za powód do odmowy wypłaty odszkodowania.

jak działa AC
 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalany samochód?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania z AC za zalany samochód. Zwykle, jeśli woda uszkodziła auto w wyniku:

  • umyślnego działania oraz rażącego niedbalstwa właściciela lub innej osoby prowadzącej samochód,
  • samodzielnej próby uruchamiania silnika zalanego samochodu, która zakończy się zassaniem wody.

Aby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania w razie zalania samochodu, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej (zwykle w ciągu 24 godzin od jej powstania). Ponadto pojazd musi być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem – np. jazda miejskim autem osobowym po mokradłach z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się zalaniem silnika. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów jego naprawy.

Uwaga! Z ubezpieczenia AC w niektórych przypadkach nie uzyskamy odszkodowania za zalany samochód. Najczęściej, jeśli ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) umieści zapis, że nie ponosi odpowiedzialności za: „szkody polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”.

Warto więc dokładnie przeanalizować warunki umowy przed zakupem ubezpieczenia AC, aby w razie uszkodzenia auta uniknąć przykrych niespodzianek. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl. Do każdej oferty dołączony jest plik z OWU, z którym w dowolnym momencie możemy się zapoznać w domowym zaciszu. 

Co warto wiedzieć?

  1. W przeciwieństwie do OC polisa AC chroni auto przed zalaniem.
  2. Wrak zalanego auta można naprawić, sprzedać na części lub zezłomować.
  3. Aby uzyskać odszkodowanie z AC, nie należy samodzielnie uruchamiać zalanego wodą auta.
  4. O zalaniu auta należy powiadomić ubezpieczyciela w terminie wyznaczonym w OWU.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zalany samochód a ubezpieczenie AC

  1. Czy każde ubezpieczenie autocasco chroni samochód przed zalaniem?

    Nie. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego zakres każdy ubezpieczyciel określa samodzielnie. Niektóre towarzystwa oferują ochronę od zalania samochodu w okrojonej wersji AC mini, a inni w pełnym pakiecie polisy AC. W efekcie przed zakupem autocasco, należy dokładnie zapoznać się z zapisami OWU.

  2. Jak zachować się, gdy dojdzie do zalania samochodu?

    To zależy. Zalanie samochodu może mieć różny stopień. Jeżeli samochód będzie znajdował się pod wodą kilkadziesiąt minut, może nie nadawać się już do naprawy. Szczególnie nowy model wyposażony w rozbudowaną elektronikę. Jednak często wystarczy wizyta w warsztacie, podczas której samochód zostanie oczyszczony i osuszony.

  3. Czy po zalaniu samochodu ubezpieczyciel może orzec szkodę całkowitą?

    Tak. Jeżeli koszt naprawy samochodu będzie wyższy niż 70% jego rynkowej wartości, to zapewne towarzystwo uzna szkodę całkowitą. Jeśli nie, będzie to szkoda częściowa. Natomiast w ubezpieczeniu OC szkoda całkowita nastąpi w przypadku 100% wartości pojazdu.