Najtańsza polisa narciarska kosztuje 3,70 zł dziennie. Natomiast za ubezpieczenie z najszerszym zakresem świadczeń trzeba zapłacić powyżej 10 zł. Jednak nie zawsze wyższa cena gwarantuje lepszą ochronę na stoku.

Porównaj ceny

Ubezpieczenie narciarskie należy dostosować do celu, miejsca i długości wyjazdu. Jeżdżąc na nartach poza wyznaczonymi trasami, trzeba pamiętać o konieczności rozszerzenia zakresu ochrony. Aby ułatwić wybór optymalnej polisy, przygotowaliśmy porównanie ofert ubezpieczycieli w 4 wariantach cenowych. Wzięliśmy pod uwagę wysokość sum gwarantowanych: kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),bagażu, sprzętu sportowego i klauzulę alkoholową.

Najtańsze ubezpieczenie narciarskie za 3,70 zł dziennie z optymalnymi kosztami leczenia w Europie

Cena najtańszego ubezpieczenia narciarskiego wynosi 3,70 zł dla osoby dorosłej. Polisa zawiera sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 200 000 zł (około 46 500 euro). Jest to duży atut, ponieważ minimalna kwota refundacji opieki medycznej w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Ponadto w pakiecie znajduje się NNW w wysokości 20 000 zł.

Jednak dużą wadą tej oferty jest brak OC i OC sportowego. W efekcie jeśli na stoku z naszej winy urazu dozna osoba trzecia, ubezpieczyciel nie pokryje tej szkody. Polisa nie zawiera również ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego.

Należy pamiętać, że w ubezpieczeniach narciarskich w przeciwieństwie niż w polisach turystycznych, wyróżniamy dwa rodzaje OC – w życiu cywilnym i sportowe. Pierwsze z nich będzie przydatne, gdy z naszej winy osoba trzecia ucierpi np. w hotelu. Jednak w przypadku, kiedy w wyniku naszej nieuwagi urazu na stoku dozna inny narciarz, a nasze ubezpieczenie nie posiada w pakiecie OC sportowego, to ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania poszkodowanemu. Ponadto optymalne polisy narciarskie w zakresie ochrony posiadają również OC w życiu cywilnym.

Towarzystwa podają taką informację w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU),których dokładne przeanalizowanie może być bardzo czasochłonne. Dla ułatwienia w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl, nie trzeba przeglądać każdego OWU osobno by dowiedzieć się, czy dany pakiet oferuje OC w przypadku jazdy na nartach. Wystarczy szybko sprawdzić w kalkulatorze, czy któraś z polis w zakresie ochrony posiada opcję – OC sportowe.

Przykład:

Na stoku we Włoszech mężczyzna nie zauważył nadjeżdżającego narciarza i wpadł na niego z dużym impetem. Poszkodowany trafił do szpitala, gdzie stwierdzono zwichnięcie stawu ramienno-łopatkowego. Ubezpieczyciel wypłacił mu odszkodowanie w wysokości ponad 77 000 zł. Gdyby ubezpieczony nie posiadał polisy narciarskiej z OC sportowym, musiałby zapłacić tę kwotę z własnych środków.

Źródło: AXA Assistance dla rankomat.pl

Ubezpieczenie narciarskie za 6,28 zł dziennie z OC sportowym

Nie zawsze wyższa cena polisy narciarskiej gwarantuje szerszy zakres ochrony niż w tańszym ubezpieczeniu. Oferta kosztująca 6,28 zł dziennie dla osoby dorosłej posiada znacznie niższe sumy gwarantowane kosztów leczenia (86 000 zł) i ratownictwa (21 000 zł),niż ubezpieczenie za 3,70 zł za dzień. Ponadto w pakiecie znajduje się NNW (15 000 zł).

Jednak w odróżnieniu od polisy za 3,70 zł dziennie, ta oferta zawiera OC i OC sportowe w wysokości 129 000 zł. Natomiast w pakiecie brakuje ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego.

Przykład:

Narciarka w Bułgarii wjechała na muldę i przewróciła się na oblodzonym stoku. W wyniku urazu doznała pęknięcia kości ogonowej. Koszty leczenia i transportu lotniczego do Polski wyniosły ponad 215 000 zł. Gdyby poszkodowana posiadała ubezpieczenie narciarskie z sumą gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości 86 000 zł, z własnych środków musiałaby dopłacić około 129 000 zł.

Źródło: AXA Assistance dla rankomat.pl

Ubezpieczenie narciarskie za 7,27 zł dziennie z kosztami leczenia i ratownictwa na 600 000 zł

Nieco droższe ubezpieczenie narciarskie za 7,27 zł dziennie dla osoby dorosłej posiada bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa w kwocie 600 000 zł (około 139 500 euro). Polisa zawiera również NNW (50 000 zł),OC i OC sportowe (150 000 zł) oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego (1500 zł).

Oprócz tego za dopłatą w wysokości 20% składki ubezpieczenie można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową. Obejmuje ona dwa elementy polisy narciarskiej – koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że jeśli narciarz dozna urazu pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel zapłaci za udzieloną mu pomoc medyczną czy wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Jednak należy pamiętać, że klauzula nie dotyczy OC i OC sportowego. Jeśli więc z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia, to towarzystwo nie pokryje poniesionych przez nią strat.

Przykład:

Narciarz na stoku w Austrii złamał rękę oraz nogę. W wyniku urazu konieczna była także operacja kręgosłupa. Koszty leczenia i transportu medycznego do Polski wyniosły 409 000 zł. Gdyby poszkodowany posiadał polisę narciarską z minimalną rekomendowaną sumą gwarantowaną kosztów leczenia w Europie (co najmniej 30 000 euro, czyli około 129 000 zł),to z własnych środków musiałaby dopłacić około 280 000 zł.

Źródło: AXA Assistance dla rankomat.pl

Ubezpieczenie narciarskie za 13,97 zł dziennie z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa

Ubezpieczenie narciarskie w cenie 13,97 zł dziennie dla osoby dorosłej posiada nielimitowane sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa. Warto wybrać taką polisę wybierając się na narty do krajów, w których opieka medyczna jest bardzo droga, jak Stany Zjednoczone czy Kanada. Ponadto pakiet zawiera NNW (150 000 zł),OC i OC sportowe (1 500 000 zł) oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego (3000 zł). Zakres ochrony można również rozszerzyć o klauzulę alkoholową.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego? 4 ważne punkty

1. Najważniejszym elementem ubezpieczenia narciarskiego są sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa. W Europie ich wysokość powinna wynosić odpowiednio co najmniej 30 000 i 5000 euro. Warto jednak wybrać polisę ze znacznie wyższymi kwotami tych świadczeń.

Natomiast wybierając się na narty poza Stary Kontynent, powinno się posiadać ubezpieczenie z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie opieka medyczna jest bardzo droga.

2. Jeżdżąc na nartach poza wyznaczonymi trasami, należy rozszerzyć zakres ochrony polisy narciarskiej o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeżeli tego nie zrobimy, a dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Do tego typu dyscyplin należą m. in. freeride, skitouring, backcountry, heli-skiing, cat-skiing, narciarstwo wysokogórskie czy ski-alpinizm

– Rozszerzenie zakresu ochrony polisy narciarskiej o jazdę poza wyznaczonymi trasami powoduje wzrost składki nawet o 300%. Ubezpieczyciele zaliczają tego rodzaju aktywności do szczególnie niebezpiecznych, podczas których uprawiania znacznie zwiększa się ryzyko odniesienia urazu – komentuje Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

3. Wybierając ubezpieczenie narciarskie, warto również zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych OC sportowego i NNW. W polisach z szerokim zakresem ochrony ich sumy gwarantowane sięgają od kilkuset tysięcy, do powyżej miliona złotych.

4. Polisy narciarskie z szerokim zakresem ochrony posiadają również ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. Ich sumy gwarantowane wahają się od 800 do 5000 zł. Warto zwrócić uwagę na tę opcję, jeżeli posiadamy narty, kijki czy kask o dużej wartości.

Podsumowanie:

W ofertach do 4 zł dziennie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa są optymalne w Europie, lecz ich wadą jest brak OC sportowego i ubezpieczenia sprzętu. Droższe za około 6-7 zł dziennie posiadają OC sportowe, ale kwoty świadczeń medycznych mogą okazać się zbyt niskie. Największym atutem nieco droższych pakietów za około 7-8 zł dziennie są bardzo wysokie koszty leczenia i ratownictwa, które wynoszą 600 000 zł. Jednak wybierając się na narty poza Stary Kontynent, warto wybrać polisę powyżej 10 zł dziennie, w których są one nielimitowane. W prosty sposób zakres ochrony polis narciarskich kilkunastu ubezpieczycieli można w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

  1. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie można kupić już za 3,70 zł dziennie dla osoby dorosłej.
  2. Koszty leczenia w Europie powinny wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa 5000 euro.
  3. W polisie narciarskiej tylko OC sportowe chroni narciarza na stoku.
  4. Jazda poza wyznaczonymi trasami wymaga rozszerzenia ochrony polisy narciarskiej.
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie