W 2021 roku średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 602 zł i była niższa o 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Ostatni kwartał 2021 r. wyróżnił się największą dynamiką spadku cen OC.

Na koniec bieżącego roku odnotowaliśmy największy od czterech lat spadek średniej składki OC. Obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu w każdym kolejnym kwartale 2021 r. nabierały większego tempa. Jeśli polityka cenowa ubezpieczycieli nie zmieni się, to w przyszłości może ona osłabić kondycję finansową towarzystw i w konsekwencji obciążyć portfele kierowców.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie składki OC obniżyły się o ok. 18%. Największy spadek cen polis, w wysokości 6,5%, odnotowaliśmy pod koniec 2021 r. Przy historycznie wysokiej inflacji oraz stale rosnących kosztach likwidacji szkód, rodzi to obawy zarówno o wpływ takiej polityki cenowej na jakość oferowanych produktów, jak i późniejszy szybki wzrost cen OC, który może się okazać koniecznością

Tomasz Masajło Prezes Zarządu rankomat.pl

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się średnie składki OC komunikacyjnego z uwzględnieniem miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku, stanu cywilnego oraz wykonywanego zawodu. Sprawdzamy również wahania cen obowiązkowego ubezpieczenia po uwzględnieniu danych pojazdu, m.in. marki, pojemności silnika i rodzaju tankowanego paliwa.

Pobierz raport

Najniższe i najwyższe ceny OC w 2021 roku

Jak zmieniały się średnie ceny OC od 2015 roku?

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego gwałtownie rosły od 2016 roku i wyhamowały dopiero na koniec 2017 roku. Później średnia składka OC zaczęła stopniowo spadać. W 2021 roku OC komunikacyjne kosztowało 602 zł. W porównaniu do 2017 roku, kiedy to ceny OC były najwyższe, przeciętna składka OC w kraju obniżyła się o ok. 23%.

Zmiany średnich cen OC od 2015 roku

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w 2021 roku?

W 2021 r. najdroższe propozycje OC otrzymywali właściciele pojazdów z Pomorza, Mazowsza i Dolnego Śląska. Najtańsze polisy mogli natomiast kupić mieszkańcy województwa opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Różnica cen OC między województwem pomorskim, gdzie średnie składki OC były najwyższe (średnio 685 zł), a opolskim, gdzie ceny były najniższe (495 zł), wyniosła 38%.

Ceny OC w województwach w 2021 roku

W 2021 r. w każdym województwie odnotowaliśmy spadek średnich cen OC. Największe obniżki obowiązkowej składki w porównaniu do 2020 r. dotyczyły województw dolnośląskiego, opolskiego i podlaskiego (od -12,1% do -12,3%). W pozostałych regionach przeciętne ceny OC obniżyły się od -8,1% (woj. świętokrzyskie) do -10,9% (woj. warmińsko-mazurskie).

Spadki średnich cen obowiązkowego ubezpieczenia miały miejsce również we wszystkich miastach wojewódzkich. Największa obniżka wyniosła 13,3% i dotyczyła Wrocławia (równocześnie najdroższego miasta pod względem wysokości średniej składki OC). Z kolei najmniejszą obniżkę w porównaniu do 2020 r. odnotowaliśmy dla Kielc (-5,3%) - jednego z najtańszych w OC miast.

Zmiany cen OC w miastach wojewódzkich w 2021 r.

W 2021 roku średnie ceny OC spadły nie tylko w stolicach województw. W każdym z 84 wybranych największych polskich miast składki OC były niższe niż przed rokiem. Największe szanse na zakup taniej polisy mieli kierowcy z Bielska-Białej (obniżka 13,9%) i Częstochowy (-13,8%), najmniejsze natomiast mieszkańcy Tczewa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Koszt obowiązkowej polisy obniżył się dla nich odpowiednio o 4% i 3,9%.

Największe i najmniejsze spadki cen OC w miastach

Kto płacił najwięcej za OC w 2021 r.?

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2021 r. najwięcej na OC wydawali najmłodsi kierowcy. Osoby w wieku 19 lat przeznaczały na obowiązkową polisę swojego samochodu średnio 2104 zł. Z kolei najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne trafiało do kierowców w wieku 63 lat (482 zł).

Wiek kierowcy a cena OC w 2021 roku

Sprawdziliśmy również, jak kształtowały się średnie składki OC po uwzględnieniu stanu cywilnego właściciela pojazdu i liczby posiadanych dzieci.

  • W 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili kawalerowie i panny (średnio 851 zł), a najmniej osoby zamężne i żonate (528 zł).
  • Kierowcy nie posiadający dzieci wydawali na OC średnio 677 zł. Tańsze polisy OC mogli natomiast kupić rodzice dwójki lub więcej dzieci (535 zł). Różnica pomiędzy najtańszą o najdroższą średnią składką wyniosła 26,5%.

Elementem kształtującym cenę obowiązkowego ubezpieczenia może być także zawód właściciela pojazdu, choć już w znacznie mniejszym stopniu niż np. jego wiek czy miejsce zamieszkania.

- W ubiegłym roku najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacili rolnicy. O niskiej składce mogła zdecydować m.in. mała częstotliwość korzystania przez nich z samochodu i niewielkie w ocenie ubezpieczycieli ryzyko wystąpienia kolizji w regionie, po którym najczęściej podróżują. Na przeciwległym biegunie znaleźli się studenci. Wydawali oni na OC średnio 3,5 razy więcej niż rolnicy. W ich przypadku na cenę OC wpłynąć mógł nie tylko status zawodowy, ale również zazwyczaj młody wiek. Jednak nawet najbardziej niedoświadczeni kierowcy mogą sporo zaoszczędzić na OC. Wystarczy, że porównają oferty - mówi Tomasz Kroplewski Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży rankomat.pl

Cena OC a zawód kierowcy

Za ubezpieczenie OC jakiego pojazdu płaciliśmy najwięcej w 2021 r.?

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w kalkulatorze rankomat.pl marek samochodów najtańsze oferty OC otrzymywali w 2021 r. posiadacze Toyoty (539 zł) i Skody (544 zł). Z kolei najdroższe, kierowcy BMW (736 zł) i Audi (664 zł).

Cena OC a marka pojazdu w 2021 r.

Niezmiennie od lat najmniej za OC płacą właściciele samochodów z małą pojemnością silnika. W 2021 r. na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu z silnikiem do 1 l przeznaczali oni średnio 478 zł. Oferty o 55,6% droższe otrzymywali natomiast posiadacze samochodów z pojemnością silnika 3.1 l lub większą.

Pojemność silnika a cena OC w 2021 r.

Wysokie koszty obowiązkowego ubezpieczenia ponosili także właściciele pojazdów z instalacją LPG (średnio 626 zł). Najtańsze polisy OC kupowali natomiast kierowcy samochodów elektrycznych: 459 zł. Różnica między średnimi składkami proponowanymi tym grupom kierowców wyniosła 36,4%.

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 21.12.2021 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.