W I kwartale 2020 r. średnia cena OC wyniosła 687 zł i była niższa niż w IV kwartale 2019 r. o 1,6%. Na rynek obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych nie wpłynął więc kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Na niektórych rynkach, I kwartał 2020 roku zakończył się słabszymi od oczekiwań wynikami. Wpływ na nie miała m.in. epidemia COVID-19, zagrażająca nie tylko naszemu zdrowiu, ale i gospodarce. Rynek OC pozostał jednak niewzruszony – od początku 2018 roku ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są stabilne.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

- Nic nie wskazuje na to, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego miały w najbliższym czasie wzrosnąć. To powinno być dobrą informacją dla wielu posiadaczy pojazdów, biorąc pod uwagę silny negatywny wpływ epidemii koronawirusa na finanse gospodarstw domowych - mówi Tomasz Masajło, Prezes Zarządu Rankomat

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w I kwartale 2020 roku. Przeanalizowaliśmy ceny OC m.in. ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy, jego wiek, historię bezszkodowej jazdy oraz markę i model posiadanego samochodu.  

Pobierz raport

Najniższe i najwyższe ceny w I kw 2020

Jak kształtowały się ceny OC od 2019 roku?

Od początku 2019 roku ceny OC utrzymywały się na podobnym poziomie i wynosiły średnio od 680 zł do 698 zł. Największy spadek cen (- 4,8% w stosunku do kwartału poprzedniego) odnotowaliśmy na początku ubiegłego roku. W I kwartale 2020 r. zanotowaliśmy nieznaczną obniżkę o 1,6% w porównaniu do IV kwartału 2019 r.

Średnia cena OC od 2019 r.

W których regionach Polski kierowcy mogli kupić najtańsze OC?

W I kwartale 2020 r. najtańsze oferty OC otrzymywali właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwie podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim. Najdroższe polisy OC trafiały natomiast do kierowców z woj. pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

Ceny OC w województwach w I kw 2020

W trzech województwach (podkarpackie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie) ceny OC były nieznacznie wyższe niż przed rokiem: o 0,2% i 0,6%. Największe obniżki dotyczyły natomiast mieszkańców woj. lubelskiego (-3,7%), opolskiego (-3,5%) i małopolskiego (-2,6%).

Biorąc pod uwagę średnie ceny OC w miastach wojewódzkich, najtaniej było w Rzeszowie, Opolu i Kielcach. W tych miejscowościach kierowcy płacili mniej za obowiązkowe ubezpieczenie niż wynosiła średnia cena w całym kraju (687 zł). W pozostałych miastach ceny OC przewyższały średnią od 0,3% (Lublin) do nawet 34,5% (Wrocław).

Odchylenia od cen w miastach w I kw 2020

Za jakie samochody płaciliśmy najniższe składki OC?

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w rankomat.pl marek pojazdów, najtańsza pod względem ceny OC były Skoda, Toyota i Renault. Niezmiennie od lat, najdroższą marką okazało się BMW (908 zł) i Audi (763 zł).

Marka pojazdu a cena OC

Sprawdziliśmy również, na jakie modele samochodów można było kupić najtańsze OC, w porównywarce rankomat.pl.

W I kwartale 2020 r. najczęściej ubezpieczanym modelem samochodu był Opel Astra. Jego ubezpieczenie kosztowało średnio 652 zł. Najwyższą składkę wśród 10 najpopularniejszych modeli płacili natomiast właściciele BMW Serii 3 (962 zł).

Pełna lista top 100 najczęściej ubezpieczanych modeli aut znajduje się na stronie https://rankomat.pl/samochod/marka-model-samochodu-ubezpieczenie-oc

W których miastach kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji?

Korzystając z danych zamieszczonych w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) wytypowaliśmy najbardziej i najmniej niebezpieczne miasta Polski.

W 2019 roku najwięcej kolizji i wypadków drogowych (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) spowodowali mieszkańcy Katowic, Rzeszowa i Opola. Najmniej takich zdarzeń odnotowano natomiast w Kędzierzynie Koźlu, Siemianowicach Śląskich i Bełchatowie.

W których miastach kierowcy powodują najwięcej wypadków

Pełna lista miast, w których dochodziło do największej liczby wypadków i kolizji w 2019 r. w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców znajduje się na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-i-kiedy-dochodzi-w-polsce-do-najwiekszej- liczby-wypadkow

Czy liczba wypadków ma wpływ na ceny OC?

Podczas wyceny składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. statystyki wypadkowe w regionie, po którym najczęściej porusza się ubezpieczony pojazd. Musimy jednak pamiętać, że liczba szkód spowodowanych przez kierowców to tylko jeden z wielu czynników decydujących o cenie polisy OC. Dlatego nie można z góry założyć, że w miastach, które mają najgorsze statystyki wypadkowe, właściciele pojazdów zapłacą najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie.

Przykładem mogą być Katowice. W tym mieście kierowcy płacili w I kwartale br. średnio za OC 714 zł, natomiast we Wrocławiu, gdzie współczynnik liczby wypadków na liczbę mieszkańców był niższy (19,8), już o 29% więcej (średnia cena OC: 924 zł).

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 31.03.2020 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.