678 zł wyniosła średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale 2020 r. Była ona o 1,2% niższa niż w ubiegłym roku. W tym okresie odnotowaliśmy tylko niewielkie wahania przeciętnej składki dla wybranych grup kierowców.

W ostatnich miesiącach polska gospodarka mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Jednak rynek OC pozostał stabilny. III kwartał 2020 r. to kolejny okres, w którym stawki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, proponowane użytkownikom porównywarki rankomat.pl utrzymały się na stałym poziomie.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się ceny OC w III kwartale 2020 r. Przeanalizowaliśmy średnie składki ze względu na wiek, miejsce zamieszkania czy stan cywilny kierowcy oraz cechy jego samochodu.

Pobierz raport

Najniższe i najwyższe ceny OC III kwartał 2020

Gdzie kierowcy płacili za OC najmniej w III kwartale 2020 roku?

W III kwartale br. na najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu mogli liczyć kierowcy z województwa podkarpackiego (554 zł), opolskiego (563 zł) i świętokrzyskiego (583 zł). Najdroższe OC ubezpieczyciele proponowali mieszkańcom województw: pomorskiego (771 zł), dolnośląskiego (744 zł) i mazowieckiego (735 zł).

Ceny OC w województwach III kwartał 2020

Średnie składki OC były niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku w większości województw. Podwyżki cen odnotowaliśmy tylko dla czterech regionów: Podlasia, Podkarpacia, Zachodniopomorskiego oraz Lubelszczyzny, jednak były one nieznaczne i wynosiły od 0,6% do 2%.

Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najtaniej było w Opolu (średnio 615 zł), Rzeszowie (625 zł) i Kielcach (651 zł). Najwięcej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili natomiast mieszkańcy Wrocławia (923 zł),Gdańska (880 zł) i Warszawy (829 zł). W porównaniu z III kwartałem 2019 r., średnie ceny OC najbardziej spadły w Warszawie (-4,9%). Największa podwyżka dotyczyła natomiast Białegostoku i wynosiła 5,1%.

Ceny OC w miastach wojewódzkich III kwartał 2020

Jak kształtowały się ceny OC po uwzględnieniu wieku kierowcy?

Najdroższe propozycje obowiązkowego ubezpieczenia trafiały w III kwartale br. do młodych kierowców (18-25 lat). W ich przypadku średnie składki wynosiły od 1108 zł do 2215 zł. Z kolei najmniej za polisy OC płaciły osoby w średnim wieku.

Wiek kierowcy a cena OC III kwartał 2020

Cena OC dla 19-letnich kierowców wyniosła średnio 2215 zł i była tym samym czterokrotnie wyższa od średniej składki opłacanej przez osoby w wieku 62 lat (555 zł).

Ile za OC płacili kawalerowie i panny?

Przeanalizowaliśmy również wysokość cen OC ze względu na stan cywilny posiadacza pojazdu. W III kwartale 2020 r. na największą przychylność ubezpieczycieli mogły liczyć osoby w związkach małżeńskich. Płaciły one średnio 595 zł za ubezpieczenie OC.

Najwyższe koszty obowiązkowej polisy ponosili kawalerowie i panny (972 zł). Jednak w ich przypadku wysoka cena polisy mogła być spowodowana nie tylko samym stanem cywilnym, ale również zazwyczaj młodym wiekiem i brakiem lub niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów.

Za jakie samochody płaciliśmy najwyższe składki OC?

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w rankomat.pl marek samochodów, najdroższą pod względem ceny obowiązkowego ubezpieczenia okazało się być BMW (853 zł), a najtańszą Toyota (612 zł).

Marka pojazdu a cena OC III kwartał 2020

Ceny OC dla 25 najczęściej ubezpieczanych marek samochodów można sprawdzić na stronie https://rankomat.pl/samochod/ceny-oc-top-25-najczesciej-ubezpieczanych-aut

Istotny wpływ na wysokość składki OC miała również pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu. W III kwartale br. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili właściciele aut z pojemnością silnika powyżej 3 l. Średni koszt polisy był dla nich wyższy o 59% niż dla posiadaczy samochodów z silnikiem do 1 l.

Pojemność silnika a cena OC III kwartał 2020

Wpływ na cenę OC miał także rodzaj tankowanego paliwa. Najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili w III kwartale br. właściciele samochodów elektrycznych (średnio 491 zł), natomiast najwyższe stawki towarzystwa proponowały kierowcom posiadającym auta z instalacją LPG (714 zł).

Posiadacze pojazdów zasilanych tradycyjnym paliwem (benzyna) wydawali na OC średnio 660 zł, a olejem napędowym 682 zł.

Sprawdziliśmy także, jaki wpływ na cenę OC ma aktualny przebieg pojazdu. Okazuje się, że najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacą właściciele aut z przebiegiem poniżej 50 tys. km., a najwięcej kierowcy samochodów, które przejechały ponad 350 tys. km.

Aktualny przebieg a cena OC III kwartał 2020

W III kwartale 2020 r. własność pojazdu z największym przebiegiem deklarowali najczęściej mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Olsztyna i Lublina, natomiast z najmniejszym - kierowcy z Warszawy.

W których miastach jeździ najwięcej aut z dużym przebiegiem

Szczegółowe informacje dotyczące wpływu aktualnego stanu licznika na składkę OC oraz zestawienie średniego deklarowanego przebiegu pojazdu w 84 największych miastach Polski znajdziecie w artykule „Na polskich drogach królują auta z dużym przebiegiem”.

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2020 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.