W III kwartale 2022 r. średnia cena OC wyniosła 497 zł i była o 17,7% niższa niż w roku ubiegłym. W tym okresie odnotowaliśmy wyraźną obniżkę przeciętnej składki na każdym badanym obszarze. Ceny OC wydają się więc być odporne zarówno na rekordową inflację, jak i rosnące koszty likwidacji szkód, ponoszone przez ubezpieczycieli.

III kwartał 2022 r. to kolejny okres, w którym ceny OC proponowane użytkownikom kalkulatora rankomat.pl są niższe. Średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego spadła do najniższego poziomu i zbliżyła się do stawek obowiązujących na początku 2016 roku.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W III kwartale 2022 r. średnia cena OC wynosiła tylko 497 złotych. Tak niskiej przeciętnej składki nie odnotowaliśmy od lutego 2016 roku, czyli ponad 6 lat. Od dłuższego czasu eksperci rynku ubezpieczeń wyrażają niepokój o poziom składek OC ppm, zauważając jednoczesny wzrost wartości średniej szkody likwidowanej z OC oraz wysoką inflację wpływającą na koszty działalności ubezpieczeniowej. W takich warunkach zachowanie wysokiego poziomu usług świadczonych osobom poszkodowanym w wypadkach oraz zapewnienie stabilności sektora ubezpieczeń staje się coraz większym wyzwaniem.

Tomasz Masajło Prezes Zarządu rankomat.pl

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się ceny OC w III kwartale 2022 r. Przeanalizowaliśmy średnie składki m.in. ze względu na wiek, miejsce zamieszkania i stan cywilny kierowcy oraz parametry jego samochodu.

Pobierz raport

Najniższe i najwyższe ceny OC w III kw. 2022 r.

Jaka zmieniała się średnia cena ubezpieczenia OC od 2015 r.?

Od III kwartału 2015 r. do III kwartału 2017 r. ceny OC rosły dynamicznie. W tym okresie notowaliśmy nawet 50% podwyżki. W późniejszym czasie średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu zaczęła obniżać się stopniowo (od 1,2% do 10,9%).

W III kwartale 2022 r. obniżka cen OC była największa i wyniosła 17,7% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

Zmiany średnich cen OC od 2015 r.

Gdzie kierowcy płacili za OC najmniej w III kwartale 2022 roku?

W III kwartale br. najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu otrzymywali kierowcy z województwa podkarpackiego (416 zł), opolskiego (421 zł) i świętokrzyskiego (430 zł). Najdroższe polisy kupowali natomiast mieszkańcy woj. pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Na Pomorzu, gdzie składki były najwyższe (średnio 588 zł), właściciele pojazdów płacili za OC o 41% więcej niż na najtańszym Podkarpaciu (416 zł).

Ceny OC w województwach w III kw. 2022

W każdym z województw średnie składki OC były niższe niż przed rokiem. Największe obniżki cen polis odnotowaliśmy dla mieszkańców województwa podlaskiego (22,7%), małopolskiego (20,2%) i lubelskiego (20,1%).

Ile kosztowało OC w miastach wojewódzkich?

Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najtaniej było w Opolu (średnio za OC 445 zł), Rzeszowie (472 zł) i Katowicach (483 zł). Najwięcej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili natomiast mieszkańcy Gdańska (681 zł), Wrocławia (648 zł) i Warszawy (624 zł).

Odchylenie od średniej ceny OC w miastach w III kw. 2022

W porównaniu z III kwartałem 2021 r., średnie ceny OC najbardziej spadły w Bydgoszczy. W tym mieście obniżki obowiązkowego ubezpieczenia wyniosły aż 27,2%. Na przeciwnym biegunie znaleźli się kierowcy z Gdańska, dla których odnotowaliśmy najmniejsze różnice w średnich cenach polis (-11,2% w porównaniu do roku ubiegłego).

Jak kształtowały się ceny OC po uwzględnieniu wieku kierowcy?

Najdroższe propozycje ubezpieczenia OC samochodu trafiały w III kwartale br. do osób w wieku 18 lat. W ich przypadku średnia składka wynosiła 1872 zł. Najmniej za polisy OC płacili natomiast kierowcy w wieku 61 lat. Mieli oni szansę na zakup obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu czterokrotnie tańszego niż OC proponowane najmłodszym kierowcom.

Wiek kierowcy a cena OC w III kw. 2022 r.

Ile za OC w 2022 roku płacą kobiety, a ile mężczyźni?

Przeanalizowaliśmy również wysokość średniej składki OC po uwzględnieniu płci posiadacza pojazdu. W III kwartale 2022 r. na większą przychylność ubezpieczycieli mogli liczyć mężczyźni. Płacili oni średnio 487 zł za ubezpieczenie OC, czyli o ok. 7% mniej niż kobiety. O niższej proponowanej im składce nie decydowała jednak ich płeć.

Płeć kierowcy a cena OC w III kw. 2022 r.

- Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ubezpieczyciele nie mogą różnicować cen OC ze względu na płeć kierowcy. Średnie składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu obliczone dla kobiet i mężczyzn są wprawdzie rozbieżne, ale wpływają na nie inne niż płeć dane. Największe znaczenie może mieć w tym przypadku z reguły dłuższa historia ubezpieczenia oraz mniejsza liczba szkód komunikacyjnych spowodowanych w przeszłości przez mężczyzn - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz Dyrektorka Operacyjna rankomat.pl

Za jakie samochody płaciliśmy najwyższe składki OC?

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w rankomat.pl marek samochodów, najdroższe pod względem ceny OC okazało się być BMW (średnia cena polisy 599 zł). Na najwyższej pozycji w rankingu znalazła się natomiast Skoda (465 zł).

Marka pojazdu a cena OC w III kw. 2022 r.

Jak pojemność silnika wpływała na cenę OC?

Istotny wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu ma również pojemność silnika. W III kwartale br. najwięcej za OC płacili właściciele pojazdów z silnikiem powyżej 4 l. Średni koszt polisy był dla nich wyższy o ok. 55% niż dla posiadaczy samochodów z silnikiem o pojemności do 1 l.

Pojemność silnika a cena OC w III kw. 2022 r.

Ile kosztuje OC po uwzględnieniu rodzaju paliwa?

Sprawdziliśmy także, jaki wpływ na cenę OC ma rodzaj napędu w samochodzie. W III kwartale 2022 r. najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacili właściciele aut elektrycznych. Wydawali oni na OC średnio 363 zł. Najdroższe polisy trafiały z kolei do osób posiadających auta z silnikiem diesla (508 zł).

Rodzaj paliwa a cena OC w III kw. 2022 r.

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2022 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.