Zaproponowana przez ubezpieczyciela cena OC wydaje Ci się bardzo wysoka? Zanim kupisz ubezpieczenie, sprawdź czy masz możliwość obniżenia składki. Okazuje się, że jest kilka sprytnych sposobów, dzięki którym można zaoszczędzić. Pamiętaj, że nawet z pozoru mało istotne czynniki mogą sprawić, że w Twojej kieszeni pozostanie pokaźna suma pieniędzy.

Bez względu na to, jak często korzystasz z posiadanego pojazdu, musisz wykupić dla niego OC, a następnie zadbać o ciągłość polisy. Możesz też zdecydować się na jedno z dodatkowych ubezpieczeń, np. AC, NNW czy Assistance. Są też dobre wiadomości – przy wyborze OC możesz kierować się wyłącznie ceną, a dodatkowo masz duży wpływ na wysokość propozycji cenowych firm ubezpieczeniowych.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Chcesz zaoszczędzić? Poznaj kilka trików, dzięki którym obniżysz cenę polisy.

Młody kierowca – dlaczego warto dopisać doświadczonego kierowcę?

Świeżo upieczeni kierowcy są postrzegani przez ubezpieczycieli jako bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze. Przekłada się to niekorzystnie na wysokość składek ubezpieczeniowych. Nie oznacza to jednak, że początkujący kierowcy muszą godzić się z dużym wydatkiem. Sposobem na obniżenie wysokości składki OC jest dzielenie własności samochodu z doświadczonym kierowcą, posiadającym na swoim koncie zniżki.

Przykładem niech będzie sytuacja 19-letniego kierowcy, studenta mieszkającego w Kielcach, który nie posiada jeszcze zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy i jest właścicielem Volkswagena Golfa z 2003 r. (benzyna, poj. silnika 1,6 l). Najtańsze ubezpieczenie będzie go kosztować 2075 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2075,00 zł rata od 207 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
Benefia
2075,00 złrata od 207.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%

Aby obniżyć składkę OC, zdecydował się on dopisać jako współwłaściciela samochodu swojego 49-letniego ojca – doświadczonego kierowcę, który posiada na swoim koncie maksymalne zniżki. W efekcie cena ubezpieczenia zmalała o 347 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1728,00 zł rata od 173 zł
Uniqa
1728,00 złrata od 173.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jeszcze tańszą ofertę obowiązkowego ubezpieczenia uzyskał młody kierowca, gdy ustanowił ojca głównym właścicielem pojazdu (19-latek jest współwłaścicielem, wpisanym do dowodu rejestracyjnego i na polisie OC na drugiej pozycji).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
710,00 zł rata od 71 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
Trasti
710,00 złrata od 71.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%

Tym sposobem składka OC obniżyła się aż o 1365 złotych!

Jakie znaczenie ma model, marka i pojemność silnika?

Ubezpieczenie pojazdów z dużą mocą i pojemnością silnika kosztuje więcej niż samochodów o niewielkich możliwościach rozwijania prędkości na drodze.

Pojemność silnika a cena OC w I kwartale 2021

Jeżeli jesteś na etapie wyboru auta, może warto zdecydować się na taki model, który nie zrujnuje Twojego budżetu w momencie zakupu polisy? Na przykład, z niewielką pojemnością silnika.

Nie daj się też namówić na przeróbki czy tuning. Niektóre z nich mogą zwiększyć cenę ubezpieczenia.

W I kwartale 2021 r. najwięcej za OC płacili właściciele marek BMW (średnio 759 zł) i Audi (681 zł). Najmniej na zakup OC przeznaczali właściciele pojazdów marki Toyota (555 zł), Skoda (564 zł) i Fiat (583 zł).

Dlaczego właściciele niektórych modeli płacą za ubezpieczenie więcej niż inni? Obliczając składki, firmy ubezpieczeniowe wykorzystują dane historyczne – posiadają wiedzę, które modele pojazdów najczęściej biorą udział w kolizjach czy wypadkach drogowych. Informacje te mają odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczeniowej.

Zbieranie zniżek – jak bardzo opłaca się bezpieczna jazda?

Jednym z najprostszych sposobów gwarantujących niższą cenę za ubezpieczenie OC czy AC jest bezpieczna jazda. Każdy rok bezszkodowego poruszania się po drogach ubezpieczyciele nagradzają zniżką. Maksymalnie będziesz mógł uzbierać ich 60 czy nawet 70 proc.

Każda firma ubezpieczeniowa stosuje własny system naliczania zniżek. Przykładowo w mtu24.pl klient otrzyma pełne zniżki już po 3 latach, a w Wiener dopiero po 10 latach.

Ile możesz zaoszczędzić, mając zniżki na swoim koncie? Przygotowaliśmy trzy kalkulacje dla Adama. To 30-letni kierowca, mieszkaniec Gdyni. Na co dzień porusza się on pojazdem Opel Astra z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3). Założyliśmy, że poszukuje on ubezpieczenia OC:

 • w pierwszej kalkulacji nie posiada on zniżek – oto najtańsza propozycja 
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
  Uniqa
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Uniqa
  1145,00 zł
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
 • w drugiej kalkulacji posiada on 30 proc. zniżek – oto najtańsza propozycja 
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
  Uniqa
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Uniqa
  544,00 zł
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
 • w trzeciej kalkulacji posiada on 60 proc. zniżek – oto najtańsza propozycja 
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
  Uniqa
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Uniqa
  403,00 zł
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Różnica między ceną polisy w pierwszej i ostatniej kalkulacji wynosi 742 zł.

Czy opłaca się zmienić firmę ubezpieczeniową?

Być może należysz do grupy właścicieli pojazdów, którzy pozwalają na automatyczne odnowienie się polisy. Twoja lojalność nie musi jednak zostać nagrodzona. Duża konkurencja na rynku ubezpieczeń powoduje, że firmy ubezpieczeniowe często organizują promocje dla nowych klientów, pomijając tych już zdobytych.

Firma ubezpieczeniowa nie później niż na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa OC została zawarta, ma obowiązek przesłać klientowi informację o ubezpieczeniu na kolejny okres. Po otrzymaniu oferty odnowieniowej porównaj cenę polisy z propozycjami firm konkurencyjnych i wybierz najtańszą.

W przeszłości spowodowałeś kolizję? Możesz mylnie zakładać, że konkurencja nie przedstawi Ci korzystniejszej oferty. Tymczasem korzystając z naszego kalkulatora OC/AC możesz szybko porównać dostępne propozycje, a następnie wybrać najkorzystniejszą cenowo polisę.

Zmieniając firmę ubezpieczeniową, możesz sporo zaoszczędzić. Porównanie ofert nie zajmie Ci wiele czasu (musisz jedynie odpowiedzieć na kilka pytań), a otrzymasz dzięki niemu spersonalizowane propozycje, wśród których będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie.

Sposób płatności ma znaczenie – jak zapłacić za ubezpieczenie?

Aby obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, uwagę warto zwrócić także na sposób płatności. Firmy ubezpieczeniowe próbują uatrakcyjnić swoje oferty na wiele sposobów. Jednym z nich jest umożliwienie klientom opłacenia składki w dogodnych ratach. Nie zawsze jednak oznacza to oszczędności.

Przykładowo: 

 • Składka jednorazowa w towarzystwie You Can Drive wynosi 1317 zł
 • Całkowita cena tej samej polisy w dwóch ratach to 1417 zł
 • Całkowita cena tej samej polisy w czterech ratach to 1706 zł
 • Całkowita cena tej samej polisy w dwunastu ratach to 2400 zł

Powyższy przykład pokazuje, że wybierając płatność jednorazową, można zaoszczędzić ponad 1000 zł, unikając dodatkowych opłat naliczanych przy płatnościach ratalnych.

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe umożliwiają rozłożenie składki na 4 czy 12 rat – zdecydowana większość ubezpieczycieli proponuje 2 raty.

Innym sposobem, który może przynieść oszczędności, jest płatność kartą kredytową lub debetową. W ten sposób można uzyskać dodatkową zniżkę w wysokości od 1 do 5 proc.

O zniżkę warto też zapytać, jeżeli masz w planach zakup kolejnych ubezpieczeń, np. mieszkania czy na życie. Może się okazać, że kupno kilku innych polis pozwoli obniżyć cenę OC.

Czym jest udział własny w AC i dlaczego warto go stosować?

Jesteś przezorny i z tego względu chcesz kupić ubezpieczenie AC? Jednym ze sposobów obniżenia jego ceny jest zastosowanie udziału własnego w szkodzie. Czym jest udział własny? To część szkody, którą będziesz musiał zlikwidować (np. po kolizji) we własnym zakresie.

Udział własny w umowie AC może zostać wyrażony kwotowo lub procentowo. O tym, czy firma ubezpieczeniowa stosuje udział własny w oferowanych produktach, można dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

O ile mniej będziesz musiał zapłacić za składkę, jeżeli zdecydujesz się na udział własny? Ponownie sprawdziliśmy ceny ubezpieczenia (tym razem OC plus AC) dla 30-letniego kierowcy z Gdyni, właściciela Opla Astry z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3). Oto oferty:

 • pierwsza zakłada, że udział własny kierowcy wyniesie 1000 zł w razie wypadku i 10 proc. w przypadku kradzieży 
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
  Uniqa
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Uniqa
  1482,00 zł
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
 • druga zakłada, że udział własny kierowcy wyniesie 500 zł w razie wypadku i 10 proc. w przypadku kradzieży 
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
  Uniqa
  OC
  AC
  Assistance
  NNW
  Uniqa
  1770,00 zł
  OC
  AC
  Assistance
  NNW

Dlaczego warto porównać ceny ubezpieczeń?

Konkurencja między firmami ubezpieczeniowymi doprowadziła do sytuacji, w której starają się one przyciągać nowych klientów atrakcyjnymi ofertami. Dlatego warto, żebyś miał porównanie i zdawał sobie sprawę, że taką samą polisę możesz kupić w zupełnie innych cenach, w zależności od tego, które towarzystwo wybierzesz. Pamiętaj, że coraz większą rolę w wycenie polisy odgrywają indywidualne kryteria. Warto więc wypełnić formularz i dowiedzieć się, który ubezpieczyciel traktuje Cię najbardziej przychylnie.

Ile można zaoszczędzić na OC, porównując oferty? 

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Uniqa
403,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
737,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1196,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1272,52 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1375,40 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1466,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja dla 30-letniego mieszkańca Gdyni, właściciela Opla Astry z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3)

 Różnica między najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem dla ww kierowcy z Gdyni wynosi 1077 zł.

Jak na cenę ubezpieczenia OC wpływa miejsce zamieszkania?

Jesteś zameldowany w jednym z największych miast w Polsce, ale mieszkasz w małej miejscowości? Ten fakt warto podkreślić przy zakupie ubezpieczenia, gdyż miejsce zamieszkania jest jednym z czynników wpływających na wysokość składki. Dlaczego informacja ta ma dla firm ubezpieczeniowych duże znaczenie?

Im większe miasto, tym większa sieć dróg i więcej samochodów. Statystycznie zatem częściej może tam dojść do kolizji lub wypadku. To z kolei ma odzwierciedlenie w wysokości składki, co doskonale widać na poniższym przykładzie.

40-letni Karol jest właścicielem Mazdy 6 z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 2488 cm3). Zameldowany jest we Wrocławiu, ale mieszka w Namysłowie. Podając jedynie miejsce zameldowania, najtańsze OC kosztowałoby 675 zł. 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
675,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
 Jeżeli jednak przy kalkulacji poda on miejsce zamieszkania, najniższa oferta wyniesie 510 zł. 
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
510,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

– W kwestionariuszu kalkulatora OC/AC Rankomat pytamy zarówno o miejsce zamieszkania, jak i adres zameldowania. Nie warto jednak mijać się z prawdą, bo w momencie, gdy firma ubezpieczeniowa ustali, że rzeczywisty adres zamieszkania jest inny niż podany przez ubezpieczonego, to może dokonać rekalkulacji składki. Dla właściciela samochodu oznacza to ryzyko sporej dopłaty

– mówi Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rakomat.pl

Ile można zaoszczędzić, kupując ubezpieczenia w pakiecie?

Najtańsze OC możesz kupić w zestawie z ubezpieczeniami dodatkowymi – np. AC, NNW czy assistance. Polisy te mogą być doskonałym uzupełnieniem podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, zwłaszcza gdy korzystasz z pojazdu mającego zaledwie kilka lat. Zapewniają one następującą pomoc:

 • autocasco (AC) – otrzymasz odszkodowanie m.in. po uszkodzeniu karoserii spowodowanym nieostrożną jazdą, zniszczeniu auta przez żywioły (np. grad) czy jego kradzieży,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – otrzymasz dodatkowe świadczenie pieniężne, jeżeli w wyniku wypadku będziesz wymagał leczenia lub rehabilitacji,
 • assistance – uzyskasz wsparcie techniczne w razie awarii czy po kolizji, gdy Twój samochód będzie unieruchomiony i konieczne będzie odholowanie go do warsztatu.

Zakup polis w pakiecie to nie tylko kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa, ale także duża zniżka. Widać to wyraźnie podczas porównywania ofert. Dokonaliśmy porównania na przykładzie pani Dominiki, emerytowanej księgowej.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Benefia
320,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
691,96 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
697,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

Pani Dominika ma 68 lat i jest właścicielką samochodu Dacia Sandero z 2018 r. (benzyna, poj. silnika 898 cm3). Kobieta parkuje pojazd na ogrodzonym terenie, ale nie w garażu. Z tego względu obawia się ona zarówno zniszczeń spowodowanych działaniem sił natury, jak i ewentualnej kradzieży. Wraz z OC i AC chętnie kupuje też NNW i assistance.

Najtańsze OC kosztuje 320 zł. Z kolei do pakietu ubezpieczeń dodatkowych w wersji z pełnym AC pani Dominika musi dopłacić 377 zł. To niewiele, jeżeli wziąć pod uwagę, że w ten sposób może liczyć na pomoc ubezpieczyciela niemal w każdej sytuacji.

Dlaczego warto dać się śledzić firmie ubezpieczeniowej?

Jednym z czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczenia OC jest styl jazdy. Niektórzy ubezpieczyciele (np. Link4) proponują kierowcom zainstalowanie na smartfonie aplikacji NaviExpert i aktywowanie promocji. Co może zyskać właściciel samochodu, który zdecyduje się udostępnić ubezpieczycielowi informacje o tym, jak jeździ?

Link4 oferuje kierowcom nagrody liczone jako procent od wartości składki. Maksymalna premia to nawet 30 proc. składki należnej przy zawarciu umowy ubezpieczenia. Aby ją otrzymać, kierowca musi spełnić także warunki dotyczące:

 • liczby pokonanych kilometrów – minimum 200 km w danym okresie rozliczeniowym,
 • stylu jazdy – specjalny algorytm ocenia m.in. to, jak często użytkownik przekracza prędkość i czy jeździ płynnie,
 • profilu kierowcy – składają się na niego parametry opisujące styl jazdy i uwzględniające np. gwałtowne hamowania.

Czy zainstalowanie takiej aplikacji i przekazywanie firmie ubezpieczeniowej danych o sposobie prowadzenia pojazdu jest dobrą metodą, aby zaoszczędzić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Dla wielu kierowców to kontrowersyjny pomysł – obawiają się oni, że ubezpieczyciel uzyska za dużo informacji.

Nie czekaj na ostatnią chwilę – dlaczego ubezpieczenie warto kupić z wyprzedzeniem?

Odkładanie zakupu ubezpieczenia na potem nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku ubezpieczeń nie ma ofert last minute i im bliżej końca polisy, tym większą presję jej odnowienia będziesz odczuwał. To także może być główną przyczyną, dla której nie sprawdzisz innych opcji. Jeżeli nie porównasz kilku ofert różnych ubezpieczycieli, być może wcale nie wybierzesz najkorzystniejszego rozwiązania.

Kupując z wyprzedzeniem polisę OC, nie ryzykujesz też przerwy w ubezpieczeniu. Pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na kierowców nieposiadających OC wysokie kary finansowe za brak ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć

 • Młodzi kierowcy obniżą cenę składki OC, ustanawiając współwłaścicielem pojazdu kierowcę mającego już zniżki lub wybierając samochód o małej pojemności silnika.
 • Sposobem na obniżenie ceny polisy OC jest gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe przyznają maksymalne zniżki już po 3 latach.
 • Aby zaoszczędzić na składce OC, nie należy korzystać z rat oferowanych przez niektóre firmy ubezpieczeniowe – płacąc za polisę w ratach, trzeba liczyć się z wyższą ceną ubezpieczenia.
 • Cenę polisy AC można obniżyć, wybierając udział własny w szkodzie. To sposób, aby zaoszczędzić nawet setki złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy spowodowanie szkody zawsze oznacza wyższą cenę OC w przyszłym roku?

  U tego samego ubezpieczyciela z reguły tak. Właśnie dlatego warto porównać oferty. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy inny ubezpieczyciel zaproponuje korzystniejszą cenę, mimo że w historii ubezpieczeniowej właściciela auta występuje szkoda. Podobnie będzie wówczas, gdy właściciel auta zdecydował się na dodatkowy produkt w postaci ochrony zniżek.
 2. Kiedy zakup ubezpieczeń na raty może się opłacać?

  Wybór płatności ratalnej może być rozwiązaniem korzystnym dla kierowców planujących wkrótce wystawić pojazd na sprzedaż. W takiej sytuacji nowy właściciel otrzymuje nie tylko auto, ale również polisę, z której może korzystać. Zakup ubezpieczenia na raty pozwala uniknąć przekazania nabywcy polisy opłaconej na cały rok.
 3. Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie to zawsze korzystne rozwiązanie?

  Ze względów finansowych właściciele starszych samochodów często rezygnują z ubezpieczenia AC lub wybierają jego wersję mini, czyli o okrojonym zakresie ochrony. Co do zasady jednak zawsze bardziej opłacalny jest zakup OC w pakiecie z inną polisą – niezależnie od tego czy będzie to AC, assistance, NNW czy wszystkie te ubezpieczenia.
 4. Czy warto skorzystać z promocji, kupując ubezpieczenie OC?

  Firmy ubezpieczeniowe często organizują promocje. Nie warto jednak zakładać, że będzie to najkorzystniejsza oferta. O tym warto zdecydować dopiero po sprawdzeniu propozycji innych ubezpieczycieli. Promocje często są dedykowane konkretnej grupie kierowców – niekoniecznie musisz pasować do profilu określonego przez firmę ubezpieczeniową.