Zakup droższego auta nie oznacza, że ubezpieczenie musi być kosztowne. Podchodząc rozsądnie do wyboru polis, możesz zapewnić sobie oczekiwaną ochronę bez płacenia za zbędne opcje. Zobacz, gdzie kupić ubezpieczenie samochodu wartego więcej niż 150 tys. zł.

Aby kupić ubezpieczenie dla samochodu powyżej 150 tys. zł, wcale nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku zakupu nowego auta – korzystać z oferty przedstawionej przez pracownika salonu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dobre, czyli zapewniające optymalną ochronę i jednocześnie atrakcyjne cenowo ubezpieczenie możesz znaleźć samemu za pomocą internetowego kalkulatora OC/AC. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut, a z naszego poradnika dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę.

Jakie polisy kupić dla samochodu wartego więcej niż 150 tys. zł?

Biorąc pod uwagę ofertę firm ubezpieczeniowych, można wyodrębnić cztery główne rodzaje ubezpieczeń skierowanych do właścicieli samochodów. Są to:

 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). To jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna, którą musisz kupić, bez względu na wartość samochodu.
 • Ubezpieczenie AC (autocasco). Chroni Twój majątek (samochód) m.in. od szkód, które sam wyrządzisz, np. powodując stłuczkę parkingową.
 • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Zapewnia środki w razie utraty zdrowia lub życia przez kierowcę i pasażera w wypadku.
 • Ubezpieczenie assistance. Zapewnia wsparcie techniczne w razie zdarzenia losowego, np. awarii silnika czy złapania gumy podczas podróży.

Firmy ubezpieczeniowe proponują też szereg dodatkowych, mniej popularnych ubezpieczeń. Zakres części z nich może pokrywać się z AC. Przykładowo w ofercie towarzystwa Uniqa dostępne jest ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon i ubezpieczenie od pożaru i kradzieży. Z kolei Compensa proponuje kierowcom ochronę zniżek i ubezpieczenie oklejenia pojazdu.

Mimo szerokiego wyboru opcjonalnych ubezpieczeń, OC i AC w pakiecie cieszy się największą popularnością wśród właścicieli samochodów o wartości powyżej 150 tys.

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że na AC decyduje się już co trzeci kierowca. W I kwartale 2021 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły odszkodowania z autocasco w łącznej wysokości 1,4 mld zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł?

Na to pytanie odpowiedzieć można: to zależy. Firmy ubezpieczeniowe obliczają składki ubezpieczeniowe indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu, w rezultacie czego występują spore różnice w ich wysokościach.

Przykładowe propozycje pakietów ubezpieczeń z AC dla właścicieli samochodów wartych więcej niż 150 tys. zł.

KierowcaSamochódNajtańsza ofertaNajdroższa oferta
Mężczyzna, 45 lat, woj. mazowieckieSkoda Octavia, 2021, benzyna, poj. silnika 1984 cm32235 zł4378 zł
Kobieta, 30 lat, woj. pomorskieLand Rover Range Rover, 2016, benzyna, poj. silnika 1999 cm32460 zł9117 zł
Kobieta, 65 lat, woj. opolskieAlfa Romeo Stelvio, 2020 diesel, poj. silnika 2143 cm32200 zł4805 zł
Mężczyzna, 28 lat, woj. śląskieCitroen C5, 2020, benzyna, poj. silnika 1598 cm32776 zł5678 zł
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Cena AC odzwierciedla nie tylko wartość auta i historię ubezpieczeniową kierowcy, ale również zakres ochrony. To z kolei oznacza, że nie możesz po prostu wybrać najtańszej propozycji – tania oferta może zapewniać ochronę jedynie w ograniczonym zakresie.

Czym się kierować przy zakupie AC samochodu wartego powyżej 150 tys. zł?

Ubezpieczenie AC to polisa, którą możesz skonfigurować wedle własnych potrzeb, wybierając z katalogu oferowane opcje. Dobierając w sposób przemyślany zakres ochrony, unikniesz zbyt wysokiej składki. Na jakich elementach AC możesz zaoszczędzić?

Rodzaj autocasco

W ofertach firm ubezpieczeniowych autocasco dostępne jest w dwóch wersjach – mini i standardowej. To pierwsze ma mniejszy zakres ochrony, chroniąc np. tylko od żywiołów lub kradzieży. Dla pojazdów wartych więcej niż 150 tys. zł warto wybrać drugi wariant, czyli AC standardowe, które zapewnia świadczenie również w razie drobniejszych szkód.

Przykład:  35-letnia Anna ze Świebodzina kupiła używaną Mazdę 6 z 2020 r. (benzyna, poj. silnika 1998 cm3), za którą zapłaciła niemal 154 tys. zł. Jeden z ubezpieczycieli – mtu24.pl – zaproponował kobiecie ubezpieczenia, w ramach których będą mogły zostać zlikwidowane różne szkody.

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisyRodzaje szkód objęte ubezpieczeniem
mtu24.plOC, AC mini832 złŻywioły
mtu24.plOC, AC mini1641 złKradzież
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance3010 złKradzież, szkoda całkowita
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance4604 złKradzież, szkoda całkowita, uszkodzenie
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance5794 złKradzież, szkoda całkowita, uszkodzenie
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Różnica w cenach między dwiema ostatnimi ofertami wynika m.in. z rodzaju części, jakie zostaną wykorzystane przy naprawie pojazdu oraz sposobu likwidacji szkody, o czym szerszej przeczytasz poniżej.

Zakup ubezpieczenia AC w pełnej wersji dla samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł to rozsądne rozwiązanie. Majątek o tej wartości warto chronić, wybierając maksymalnie szeroki zakres polisy. Podyktowane jest to m.in. konstrukcją współczesnych samochodów. Może się zdarzyć, że naprawa pozornie drobnej szkody będzie kosztowała dziesiątki tysięcy złotych. W tej kwestii nie warto zatem szukać oszczędności

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Sposób likwidacji szkody

Jako właściciel nowego samochodu będziesz korzystał z gwarancji. Aby jej nie stracić, okresowe przeglądy czy naprawy będziesz musiał zlecać w ASO. Z tego względu sposób likwidacji szkody z AC ma znaczenie – wybrać powinieneś naprawę w autoryzowanych warsztatach. Ponieważ jednak ten wariant naprawy jest droższy, to pojawia się pytanie, jak zapłacić mniej.

Przykład:  Pani Teresa, 50-letnia lekarka ze Słupska, kupiła Volkswagena Arteon (rocznik 2021, benzyna, poj. silnika 1984 cm3). Ze względu zarówno na wartość pojazdu, jak i wygodę kobiecie zależy na tym, aby w razie szkody samochód został naprawiony w warsztacie.

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisySposób naprawy i wysokość udziału własnego
BeesafeOC, AC, NNW, assistance3427 złWarsztat, 500 zł
AllianzOC, AC, NNW, assistance4859 złWarsztat, 0 zł
UniqaOC, AC, NNW, assistance4859 złWarsztat, 0 zł
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Jeżeli chcesz obniżyć składkę, rozważ większy udział własny. Roczne oszczędności są duże – w podanym przykładzie mogą sięgać nawet 1432 zł.

Rodzaj części zamiennych

Gdyby przytrafiła Ci się stłuczka, to do naprawy Twojego pojazdu mogą zostać użyte części oryginalne (nowe, takie same jak montowane fabrycznie) lub zamienniki (nowe, pochodzące od innego producenta). Na który wariant powinieneś się zdecydować?

Przykład:  Z okazji 55 urodzin pan Antoni zrobił sobie prezent i kupił używane auto – Mercedes Benz Klasa C z 2020 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 1991 cm3). Mężczyzna dopuszcza zakup AC, w ramach którego samochód zostanie naprawiony przy wykorzystaniu zamienników – z jego doświadczenia wynika, że części te nie są gorszej jakości.

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisySposób naprawy i rodzaj części zamiennych
BeesafeOC, AC, NNW, assistance2620 złWarsztat, części – zamienniki
Link4OC, AC, NNW, assistance3903 złWarsztat, części – oryginalne
AllianzOC, AC, NNW, assistance4917 złWarsztat, części – oryginalne
mtu24.plOC, AC, NNW, assistance7725 złWarsztat, części – oryginalne
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Wybór zamienników – zamiast części oryginalnych – również daje spore oszczędności. Kierowca z podanego przykładu mógłby zaoszczędzić nawet 5105 zł. Jeżeli nie masz złych doświadczeń z zamiennikami, to wybierając naprawę przy ich użyciu, możesz obniżyć wysokość składki AC.

Wysokość udziału własnego w szkodzie

W przypadku AC firma ubezpieczeniowa może zaproponować Ci udział własny w szkodzie. Jeżeli jeździsz ostrożnie, to zmieniając wysokość tej kwoty, możesz obniżyć wysokość rocznej składki.

Przykład:  37-letni Adam z Kielc zdecydował się kupić używane auto. Wybór padł na Lexusa RX z rocznika 2017 (benzyna, poj. silnika 1998 cm3). Mężczyzna szukał sposobu, dzięki któremu mógłby zapewnić sobie maksymalną ochronę w przystępnej cenie. Wybór padł na zwiększenie udziału własnego w szkodzie.

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisyWysokość udziału w szkodzie
AvivaOC, AC, NNW, assistance4096 zł500 zł
BeesafeOC, AC, NNW, assistance4887 zł500 zł
AllianzOC, AC, NNW, assistance5854 zł0 zł
mtu24.plOC, AC, NNW, assistance8119 zł0 zł
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Każdy z wyżej wymienionych ubezpieczycieli zapewnia naprawę pojazdu w warsztacie. Jednak niektóre firmy dodatkowo proponują kierowcy z przykładu udział własny w szkodzie, dzięki czemu może on zaoszczędzić nawet 4023 zł!

Wartość samochodu

Cena ubezpieczenia AC jest ustalana po przeanalizowaniu wielu czynników, w tym wartości samochodu. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa jej nie zawyża, gdyż wówczas składka AC może być wyższa.

Przykład:  45-letni Tomasz z Łodzi kupił nowe Audi A5 (rocznik 2021, benzyna, poj. silnika 1984 cm3). W pierwszej kolejności chce on sprawdzić, czy firmy ubezpieczeniowe zaproponują mu różne sumy ubezpieczenia.

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisySuma ubezpieczenia
UniqaOC, AC, NNW, assistance3609 zł173 400 zł
AllianzOC, AC, NNW, assistance4588 zł157 939 zł
Link4OC, AC, assistance6785 złWartość pojazdu jest ustalana na dzień zawarcia umowy
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl (18.08.2021).

Kierowca z powyższego przykładu znajduje się w dobrej sytuacji – w ramach najtańszego AC oferowana jest wysoka suma ubezpieczenia.

Warto jednak, abyś wykazał się czujnością – jeżeli ubezpieczyciel zaniży sumę ubezpieczenia, to w razie szkody całkowitej czy kradzieży wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na zakup samochodu podobnej klasy.

Czy warto rozszerzyć pakiet ubezpieczeń OC i AC o dodatkowe polisy?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują właścicielom samochodów wartych więcej niż 150 tys. zł pakiety ubezpieczeń, które – poza OC i AC – obejmują również NNW i assistance. Czy warto zdecydować się na taki pakiet lub nawet dokupić ubezpieczenia dodatkowe, np. opon lub szyb samochodowych?

Nabywając pakiet OC, AC, NNW i assistance nie zapłacisz dużo więcej niż gdybyś zdecydował się tylko na OC i AC. Powodów jest kilka:

 • Ubezpieczenia NNW i assistance są dużo tańsze niż AC, co ma związek z ich charakterem.
 • W przypadku korzystania z nowego pojazdu szansa na to, że będziesz musiał skorzystać z assistance jest stosunkowo mała i ma to odzwierciedlenie w cenie tego produktu.

Rozważyć możesz też zakup ubezpieczeń opon i szyb samochodowych. Zwłaszcza ta druga polisa może Ci się przydać – likwidując ewentualną szkodę z tego ubezpieczenia, uchronisz posiadane zniżki w AC. Alternatywą może być ubezpieczenie ochrona zniżek, które – jak wskazuje nazwa – również pozwoli zapobiec utracie zniżek.

Co warto wiedzieć

 • Samochód o wartości rynkowej powyżej 150 tys. zł powinien być objęty polisą AC o szerokim zakresie ochrony. W tym przypadku AC mini nie wystarczy.
 • Ponieważ składka uzależniona jest od wielu czynników i każdy ubezpieczyciel oblicza ją inaczej, to najlepiej porównać oferty, korzystając z kalkulatora OC/AC.
 • Składkę AC można obniżyć, ale warto zrobić to rozsądnie, np. wybierając zamienniki zamiast części oryginalnych czy modyfikując udział własny w szkodzie.
 • Właściciele aut o wartości powyżej 150 tys. zł, którzy chcą chronić zniżki, powinni przemyśleć zakup dodatkowych ubezpieczeń, w tym polisy ochrona zniżek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kupując samochód z salonu, trzeba skorzystać z polisy zaproponowanej przez dealera?

  Nie. Dealerzy z reguły współpracują z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi, ale nie oznacza to, że mają korzystne oferty. Aby się o tym przekonać, jest tylko jedna droga – musisz porównać otrzymaną propozycję z innymi. Możesz to zrobić, korzystając z kalkulatora zamieszczonego na stronie Rankomat.pl.

 2. Czy przez kalkulator OC/AC można kupić ubezpieczenia dla auta o wartości powyżej 150 tys. zł?

  Tak. Kalkulator OC/AC to narzędzie zaprojektowane z myślą o kierowcach, którzy chcą wygodnie kupić polisy. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, a kalkulator OC/AC wyliczy dla Ciebie wysokość składki. Przez kalkulator OC/AC rankomat.pl możesz też kupić wybrane ubezpieczenie, opłacając je w wygodny sposób – np. przelewem bankowym.
 3. Czym jest ubezpieczenie GAP i kiedy warto je kupić dla samochodu kosztującego więcej niż 150 tys. zł?

  Ubezpieczenie GAP chroni przed stratą finansową mającą związek z utratą wartości pojazdu w czasie. Ubezpieczenie GAP niweluje tę stratę – z polisy GAP wypłacana jest kwota pokrywająca różnicę między wartością początkową auta a jego aktualną wartością rynkową. Polisa GAP przyda Ci się, jeżeli kupujesz samochód wart więcej niż 150 tys. zł, ale na kredyt lub w ramach leasingu.
 4. Czy AC auta osobowego o wartości powyżej 150 tys. zł można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu?

  Tak, ale trzeba mieć na uwadze ograniczenia. Jeżeli wartość pojazdu przekracza 150 tys. zł, to zastosowanie ma limit – nie będziesz mógł odliczyć składki w całości, a jedynie w części. Jeżeli zakupiony samochód będziesz używał również do celów firmowych, to kwotę, jaką będziesz mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, wyliczysz w oparciu o wzór: (150 tys. zł / wartość pojazdu) x wysokość składki AC.