Zagraniczny wyjazd w dobie pandemii wielu osobom może wydawać się skomplikowany. Na szczęście podróż wcale nie musi być dużo trudniejsza niż w „standardowych” okolicznościach. Należy się jednak do niej dobrze przygotować.

Podpowiadamy, jakimi dokumentami trzeba dysponować, aby móc podróżować w czasie, gdy na świecie szaleje Covid-19. Wyjaśniamy też, czy podróżników czeka kwarantanna po powrocie do Polski oraz pomagamy w doborze polisy, która w tych specyficznych czasach zapewni turystom pełne bezpieczeństwo. 

Pandemia – czy można wyjechać za granicę?

Podróże w dobie pandemii są możliwe. Aktualnie granice większości krajów pozostają otwarte, a popularne kurorty zapraszają do siebie gości. 

Aby jednak móc swobodnie wyjechać poza Polskę, należy pamiętać o spełnieniu dodatkowych, pandemicznych warunków. Sprowadzają się one głównie do konieczności okazania w trakcie kontroli zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu lub ważnego testu na Covid-19. 

Szczegóły zależą od regulacji konkretnego państwa, do którego się wybieramy. Poszczególne kraje samodzielnie określają, czy aby wjechać na ich terytorium, konieczny jest negatywny wynik testu (oraz jakiego rodzaju ma to być test).

Zasadniczo jednak, w przypadku większości destynacji, podróżnik musi dysponować jednym z dokumentów:

 • zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Covid-19 (dla osób zaszczepionych),
 • ważny test PCR (wykonany nie wcześniej niż 72 h przed wyjazdem) lub antygenowy (wykonany nie wcześniej niż 48 h przed wyjazdem) - obowiązek wykonania testu dotyczy głównie osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Planując podróż, warto sprawdzić, czy państwo, do którego się wybieramy, nakłada obowiązek szczepień również na dzieci,
 • zaświadczenie o statusie ozdrowieńca - osoby, które przechorowały w ostatnim czasie Covid-19, zwykle są zwolnione z obowiązku wykonania testu. Warunkiem jest jednak odpowiedni upływ czasu – najczęściej testu nie trzeba wykonywać, gdy od pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni przed podróżą. Szczegóły określają regulacje poszczególnych państw. 
Wymogi dotyczące testów czy paszportów szczepionkowych, należy sprawdzać na pewnych zaufanych stronach – najlepiej bezpośrednio na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Wyjazd za granicę w dobie pandemii – niezbędne dokumenty

Podsumowując specyficzne wymogi obowiązujące w pandemii, podróżnik powinien pamiętać, aby zabrać ze sobą:  

 • Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Zaświadczenie może uzyskać każda osoba w pełni zaszczepiona (szczepionką jedno lub dwudawkową). Można pobrać je z Internetowego Konta Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Zaświadczenie można odebrać też bezpośrednio w punkcie szczepień lub w gabinecie lekarskim. Ważne jest zarówno zaświadczenie w formie papierowej, jak i elektronicznej. 
 • Negatywny wynik testu na Covid-19. Ważne, aby pamiętać o wykonaniu testu w odpowiednim czasie przed podróżą.
 • Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca. 
 • Kod QR. Większość popularnych turystycznych krajów (np. Chorwacja, Grecja, Cypr, Hiszpania i wiele innych) wprowadziło obowiązek tzw. rejestracji podróżnych. Obowiązek ten polega najczęściej na wypełnieniu formularza online w odpowiednim czasie przed podróżą (np. 24 lub 48 godzin wcześniej). W zależności od uregulowań konkretnych krajów, po wypełnieniu formularza podróżnik może otrzymać specjalny kod QR, który będzie musiał okazać w trakcie kontroli. Kod można wydrukować lub mieć w smartfonie. 
 • Paszport lub dowód osobisty. 
 • Dobre ubezpieczenie podróżne. 

Kwarantanna po powrocie do Polski – aktualne zasady

Po powrocie do Polski turystów zasadniczo obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione są jednak:

 • Osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, gdy od szczepienia minęło co najmniej 14 dni.
 • Ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację domową, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed powrotem do Polski. 
 • Dzieci poniżej 12 roku życia, które podróżują wraz z zaszczepionymi osobami dorosłymi, gdy od podania dorosłym pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni.
 • Przedstawiciele wybranych grup zawodowych
 • Osoby, które po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet potwierdzający wylot z Polski w czasie nie dłuższym niż 24 godziny.

W przypadku podróży z krajów UE i EFTA, kwarantanny po powrocie do Polski nie muszą odbywać też dzieci, które podróżowały z rodzicami posiadającymi negatywny wynik tekstu na Covid-19. Test musi być wykonany w okresie 48 godzin przed przylotem do Polski. 

Jak zwolnić się z kwarantanny lub ją skrócić?

Zasada dotycząca konieczności odbycia kwarantanny po powrocie do Polski nie jest bezwzględna. Istnieje możliwość uniknięcia kwarantanny lub skrócenia jej. Wystarczy przedstawić negatywny wyniku testu PCR lub antygenowego na Covid-19. Szczegóły zależą jednak od tego, czy państwo, z którego wracamy, jest członkiem UE, strefy Schengen lub stroną EFTA. 

W przypadku krajów należących do UE i strefy Schengen oraz Turcji:

Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Test trzeba wykonać nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Polski lub w Polsce – do 48 godzin po przekroczeniu granicy. Laboratorium wykonujące test musi wprowadzić jego wynik do systemu teleinformatycznego sanepidu w czasie 48 godzin od przekroczenia polskiej granicy. Warto więc wykonać test jak najszybciej po przylocie. 

W przypadku krajów nienależących do Schengen lub niebędących stroną Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA):

Kwarantannę można skrócić na skutek uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR, jednak wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy polskiej granicy. 

Bezpieczeństwo a pandemia – jak zaplanować wyjazd?

Zaplanowanie wyjazdu w dobie pandemii jest odrobinę bardziej skomplikowane... ale nie jest niemożliwe. Poniżej kilka wskazówek.

 • Przed wyjazdem trzeba dopełnić wszystkich formalności (zaświadczenia, testy, formularze podróży). Informacje o tym, jakie to formalności, oraz o ile wcześniej trzeba o nie zadbać, najlepiej czerpać ze wspomnianej już strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dla bezpieczeństwa, jeszcze na dzień przed wyjazdem, należy sprawdzić, czy warunki formalne nie uległy zmianie. Dzięki temu nic nie zaskoczy nas na lotnisku czy na granicy. Podstawą organizacji wyjazdów w czasie pandemii jest stała czujność! 
 • Planując podróż, należy koniecznie sprawdzić, jakie obostrzenia obowiązują na miejscu. Takie informacje również należy czerpać z pewnych, zaufanych źródeł. W większości krajów na świecie wciąż wymaga się zasłaniania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych. Zdarzają się także limity gości w hotelach, czy restauracjach. Warto mieć ich świadomość. 
 • W trakcie wakacyjnego wypoczynku – nie można zapominać, że pandemia nadal trwa. Nadal należy zachowywać dystans społeczny i unikać miejsc wyjątkowo zatłoczonych. Dla bezpieczeństwa warto też zawsze mieć przy sobie żel do dezynfekcji dłoni. 

Na co uważać za granicą?

W trakcie pandemii łatwo stracić czujność, skupiając się na podstawowym zagrożeniu związanym z potencjalnym zachorowaniem na Covid-19. Tymczasem niebezpieczeństw jest niestety więcej. W popularnych miejscach turystycznych za granicą warto uważać w szczególności na:

 • Kieszonkowców. Tłumy turystów w popularnych kurortach to dla nich prawdziwy raj. Pieniądze i dokumenty warto mieć zawsze przy sobie. Można też zostawić je w hotelowym sejfie (ale nie np. w szufladzie w zwykłej szafce!). W miejscach publicznych trzeba być zawsze czujnym. 
 • Atrakcje turystyczne. W wielu miejscach za granicą organizatorzy atrakcji turystycznych nie przejmują się za bardzo przepisami BHP – w naszym, polskim rozumieniu. Warto ostrożnie podchodzić do atrakcji takich jak np. nurkowanie, czy lot paralotnią nad oceanem. 
 • Pogodę. W wielu miejscach na świecie warunki atmosferyczne zmieniają się dosłownie z godziny na godzinę, co może mocno zaskoczyć turystów z Polski. Przed dłuższymi wyprawami trzeba sprawdzić prognozy i dopasować do nich swoje plany. 
 • Jedzenie i lokalne zwyczaje. Dotyczy to zwłaszcza dalszych kierunków, spoza europejskiego kręgu kulturowego. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w probiotyki, które pomogą przyzwyczaić się do innego, często znacznie bardziej pikantnego i wyrazistego jedzenia. Trzeba też sprawdzić lokalne zwyczaje. Może okazać się np., że w pewnych godzinach lub dniach atrakcje turystyczne i restauracje są zamknięte, lub że np. popularne gesty oznaczają coś zupełnie innego niż w Polsce. 

Płatności za granicą – co trzeba wiedzieć?

Przygotowując się do wyjazdu, trzeba też sprawdzić, czy w miejscu, do którego podróżujemy, można płacić kartą. Aktualnie jest to możliwe w większości miejsc na świecie. Należy też od razu upewnić się, czy nasza standardowa karta płatnicza obsługuje płatności zagraniczne (to aktualnie również standard). W razie potrzeby można też założyć konto walutowe. 

Dla bezpieczeństwa warto jednak mieć ze sobą także pewną ilość gotówki – ilość ta zależy oczywiście od planów konkretnego podróżnika. Kartą nie zapłacimy często np. u organizatorów lokalnych atrakcji i wycieczek, na ryneczkach i bazarach, czy w budkach ze street-foodem. Złotówki zwykle bardziej opłaca się wymienić na lokalną walutę jeszcze w Polsce. 

Przed wyjazdem warto też sprawdzić ceny produktów spożywczych i miejscowych atrakcji turystycznych. Dzięki temu w trakcie podróży nie zaskoczy nas kłopotliwy i krępujący brak pieniędzy. 

Ubezpieczenie podróżne na czas pandemii – jak je wybrać?

Warto zadbać, aby wyjazd za granicę w dobie COVID-19 był przede wszystkim bezpieczny. Pomoże w tym dobre ubezpieczenie turystyczne. Jego podstawowym i najważniejszym elementem (szczególnie w czasach pandemii!) są koszty leczenia. 

Suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku destynacji europejskich nie powinna być niższa niż 20 000 - 30 000 euro. W przypadku wyjazdów poza Stary Kontynent suma ta powinna być jeszcze wyższa – minimum 60 000 euro. Wynika to z faktu, że koszty leczenia niemal wszędzie na świecie są wyższe niż w Polsce. Co więcej, w wielu miejscach najlepszą (a nierzadko jedyną) możliwością skorzystania z leczenia jest prywatna opieka medyczna.

Polisa turystyczna pokryje koszty leczenia w prywatnych klinikach, jak również koszty lekarstw, ewentualnej hospitalizacji i wizyt u specjalistów. W dobie pandemii wielu ubezpieczycieli także koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19.

Poza kosztami leczenia, dobra polisa turystyczna na wyjazd w czasie pandemii, powinna zawierać także:

 • Koszty ratownictwa. Dzięki nim koszty ewentualnych akcji ratowniczych (które poza granicami Polski mogą opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych!) pokryje ubezpieczyciel. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 euro – czym wyższa, tym bezpieczniej dla podróżnika. Szczególną uwagę na ten element ubezpieczenia powinny zwrócić uwagę osoby, które zamierzają spędzać czas aktywnie, np. uprawiać sporty i sporty ekstremalne. 
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania, jeśli ubezpieczony padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku i dozna uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym. To ryzyko może okazać się niezastąpione, gdy turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub jej mieniu (np. złamie komuś palec w trakcie gry w siatkówkę plażową, czy wybije szybę w hotelu). Dzięki OC w życiu prywatnym szkodę podróżnik nie będzie musiał rekompensować szkody z własnej kieszeni – zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe. 
 • Assistance. Zagwarantuje szybką pomoc specjalistów w nieprzewidzianych, kryzysowych sytuacjach – przez 24 godziny na dobę. Obejmuje m.in. organizację transportu, pomoc prawnika, czy tłumacza. 

Ubezpieczenie trzeba dopasować do swoich potrzeb i specyfiki wyjazdu 

Powyższe elementy polisy turystycznej będą niezbędne dla każdego podróżnika. Przed zakupem ubezpieczenia warto jednak szczegółowo przeanalizować swoje indywidualne oczekiwania oraz plan wyjazdu. Dzięki temu wybór ubezpieczenia będzie bardziej świadomy.

Przydatne mogą okazać się rozszerzenia ochrony, np. klauzula alkoholowa, klauzula sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Osoby, które planują zabrać ze sobą cenne przedmioty, w tym np. elektronikę, docenią także możliwość ubezpieczenia bagażu.

Turyści, którzy obawiają się, że na skutek różnych okoliczności wycieczka nie dojdzie do skutku, powinni pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji. O rozszerzeniu ochrony powinny pamiętać także osoby, które cierpią na choroby przewlekłe. Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb!

Przy pomocy naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych każdy podróżnik znajdzie korzystne oferty dla siebie. Ceny rozpoczynają się już od kilku złotych za jeden dzień ochrony. Ubezpieczenie można też łatwo i wygodnie dopasować do swoich oczekiwań. Poniżej prezentujemy kilka przykładów ofert polisy na wyjazd zagraniczny w dobie pandemi Covid-19:

ubezpieczenie od Covid-19
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
3,21 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na Covid-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
3,84 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
3,21 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na Covid-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
3,84 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny

Wycieczki w dobie pandemii, o ile odpowiednio się do nich przygotujemy, mogą być bezpieczne, a turysta – z pewnością przywiezie z nich piękne wspomnienia. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wyjazdy zagraniczne w dobie pandemii Covid-19 nadal są możliwe.

 2. By móc jednak przekroczyć granicę, należy mieć zaświadczenie o szczepieniu, przechorowaniu koronawirusa lub negatywny wynik testu.

 3. Po powrocie do kraju trzeba jednak liczyć się z kwarantanną.

 4. Na wyjazd zagraniczny koniecznie trzeba zabrać ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, w tym także zachorowania na Covid-19.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy osoba niezaszczepiona może podróżować po świecie w dobie Covid-19?

  Tak, ale musi liczyć się z koniecznością okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a także w niektórych krajach z obowiązkiem kwarantanny. Tylko nieliczne kraje pozwalają na swobodny wjazd osobom niezaszczepionym. 

 2. Czy paszport covidowy pozwala na swobodne podróże osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom?

  W krajach Unii Europejskiej oraz EFTA tak. W pozostałych krajach Europy i świata mogą pojawić się dodatkowe wymagania. Np. w Wielkiej Brytanii nawet osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy muszą wykonać test przed przyjazdem oraz w drugim dniu pobytu. Takie regulacje należy sprawdzić jeszcze przed wyjazdem. 

 3. Czy można ubezpieczyć się od zdarzeń związanych z Covid-19?

  Tak, aktualnie większość ubezpieczycieli oferuje polisę pokrywającą koszty zachorowania na koronawirusa. W ramach ubezpieczenia można liczyć również na opłacenie zakwaterowania i wyżywienia w razie kwarantanny, izolacji, opieki nad chorym dzieckiem, a także na organizację powrotu do kraju po wyzdrowieniu. 

 4. Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z podróży z powodu Covid-19?

  Tak, ale pod warunkiem że powodem rezygnacji będzie pozytywny wynik testu oraz zaświadczenie lekarskie o chorobie. Polisy tego typu nie obejmują odwołania wycieczki z powodu strachu przed zachorowaniem czy zamknięciem granic.