W razie niegroźnej stłuczki nie trzeba wzywać na miejsce zdarzenia policji. Jednak przed spisaniem oświadczenia sprawcy kolizji drogowej należy sprawdzić, czy samochód ma ważną polisę OC. Można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub w aplikacji mobilnej Na Wypadek.

Jeśli spiszemy oświadczenie sprawcy kolizji i okaże się, że samochód w dniu stłuczki nie miał ważnego ubezpieczenia OC, możemy mieć duże problemy z likwidacją szkody. W takiej sytuacji należy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Jednocześnie doradzamy, jak w prosty sposób sprawdzić, czy pojazd ma aktualną polisę OC.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Gdzie są gromadzone dane o ważności ubezpieczenia OC?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi być objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ono zabezpieczenie dla osób trzecich i gwarantuje, że otrzymają odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego. Dane o ważności OC są gromadzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a następnie w ciągu 14 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia pojazdu przekazywane do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Instytucja ta zajmuje się m.in.:

  • nakładaniem kar na właścicieli pojazdów, którzy nie mają wykupionego ważnego ubezpieczenia OC,
  • wypłacaniem odszkodowań poszkodowanym, jeśli sprawca wypadku lub kolizji nie miał wykupionego ważnego OC,
  • regresem ubezpieczeniowym, czyli egzekwowaniem od właścicieli nieubezpieczonych pojazdów zwrotu odszkodowań wypłaconych osobom poszkodowanym.

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Ważność ubezpieczenia OC należy sprawdzić, jeśli kupujemy używany samochód bądź uczestniczymy w wypadku lub kolizji drogowej. Nie można wierzyć na słowo sprzedawcy albo sprawcy szkody. Szczególnie bolesne może być padnięcie ofiarą nieuczciwego handlarza, gdy auto nie ma wykupionego OC.

Przypomnijmy, że zbywca wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeżeli została wydana) i kompletem kluczyków musi nam przekazać swoją polisę, którą możemy kontynuować do końca umowy. Natomiast jeśli samochód nie jest ubezpieczony, to nie możemy nim poruszać się po drogach do czasu samodzielnego zakupu OC.

Przykład

Mariusz był zainteresowany zakupem używanego samochodu. Wybrał jedno z ogłoszeń w Internecie i umówił się na spotkanie ze sprzedawcą. Po wizualnych oględzinach i próbnej jeździe obie strony zawarły umowę kupna-sprzedaży. Jednocześnie handlarz zapewnił Mariusza, że auto ma wykupione ubezpieczenie OC ważne jeszcze 3 miesiące. Jednak nowy właściciel nie zweryfikował tej informacji.

Trzy tygodnie później policja zatrzymała Mariusza do rutynowej kontroli. Okazało się, że samochód jest nieubezpieczony. Niestety Mariusz musi zapłacić karę w wysokości 6020 zł, którą nałożył Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak OC powyżej 14 dni. Stało się tak, ponieważ zgodnie z prawem i zawartą umową kupna-sprzedaży, to Mariusz w momencie zatrzymania był właścicielem pojazdu.

Porównaj ceny OC i AC

Jak sprawdzić na stronie UFG, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl, aby sprawdzić, czy pojazd ma wykupione ważne ubezpieczenie OC. W tym celu należy wyświetlić zakładkę Baza OC i AC, następnie wybrać Sprawdzenie ubezpieczenia OC i dalej kliknąć Identyfikacja umowy OC na dzień. Otworzy się formularz, w którym trzeba wpisać następujące dane:

ufg.pl

  • numer rejestracyjny lub VIN pojazdu,
  • datę, na kiedy chcemy sprawdzić ważność polisy OC,
  • wybrać kraj,
  • zaznaczyć tzw. kod CAPTCHA.

Można również pobrać raport w formie pliku pdf, a następnie go wydrukować. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie ważności polisy OC każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce.

Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy stłuczki w aplikacji Na Wypadek?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia również aplikację mobilną Na Wypadek, która jest dostępna na urządzeniach z system Android i iOS. Dzięki niej w razie kolizji lub wypadku drogowego w prosty sposób można sprawdzić za pośrednictwem smartfona, czy pojazd sprawcy ma wykupione ważne ubezpieczenie OC. Ponadto aplikacja umożliwia m.in. udokumentowanie szkody za pomocą zdjęć lub poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zdarzeniu.

Po zainstalowaniu aplikacji Na Wypadek należy nadać 4-cyfrowy PIN, który za każdym razem jest potrzebny do zalogowania się na konto. Aby sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, trzeba:

  • uruchomić narzędzie,
  • wybrać okno Sprawdź polisę OC pojazdu,
  •  wpisać numer rejestracyjny lub VIN samochodu,
  • określić datę.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w CEPiK przed zakupem używanego samochodu?

Warto sprawdzić ważność polisy OC nie tylko w razie wypadku lub kolizji drogowej, lecz także zakupu używanego samochodu. Oprócz strony www.ufg.pl i aplikacji mobilnej Na Wypadek, można to również zrobić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W tym celu wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i wpisać w formularzu:

historiapojazdu.gov.pl

  • nr rejestracyjny,
  • nr VIN,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • kliknąć okno Sprawdź pojazd. 

W ten sposób możemy sprawdzić numer polisy OC i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, przez które została wystawiona. Oprócz tego w serwisie jest dostępna data badania technicznego, wskaźnik drogomierza (licznika), czy pojazd został zgłoszony jako skradziony, a także wiele innych informacji technicznych związanych z samochodem.

Jaka kara grozi za brak OC w 2024 roku?

Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC dla właścicieli samochodów osobowych może zakończyć się karą w wysokości 1700 zł. Tymczasem w drugiej połowie 2024 r. za brak OC powyżej 14 dni wysokość grzywny wzrośnie do 8600 zł.

Wypowiedź eksperta

Coraz częściej brak polisy OC jest wykrywany nie podczas rutynowej kontroli drogowej, ale przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ich bazie. System informatyczny stosowany przez UFG zawiera specjalistyczne algorytmy, które automatycznie wychwytują nieubezpieczone pojazdy. Fundusz może więc w prosty sposób dowiedzieć się o niewykupionej polisie, nawet jeśli np. samochód stoi nieużywany w garażu.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważności ubezpieczenia OC?

Kara nałożona przez UFG za brak ważnego ubezpieczenia OC to nie jedyna konsekwencja, jaka może spotkać właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, to UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Następnie wystąpi z regresem ubezpieczeniowym, czyli będzie domagać się zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy szkody.

Jeśli wartość uszkodzonego pojazdu będzie bardzo wysoka lub poszkodowany dozna poważnych obrażeń, wysokość odszkodowania może sięgnąć ogromnej kwoty. Jeden z rekordzistów musi zwrócić UFG około 1,4 mln zł.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Jak widać, jazda nieubezpieczonym samochodem nie popłaca. Jednak na polskich drogach nadal można spotkać nieodpowiedzialnych kierowców. Warto więc sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, jeśli:

  • kupujemy używany samochód – zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nam swoją polisę OC. Jednocześnie należy samodzielnie zweryfikować ważność ubezpieczenia pojazdu za pomocą strony www.ufg.pl, www.historiapojazdu.gov.pl lub aplikacji Na Wypadek,
  • jesteśmy poszkodowani w kolizji drogowej – jeśli doszło do niegroźnej stłuczki i nikomu nie stało się nic poważnego, to nie trzeba wzywać na miejsce zdarzenia policji. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Jednak najpierw należy sprawdzić, czy sprawca na pewno ma wykupione ważne ubezpieczenie OC, aby uniknąć problemów z likwidacją szkody,
  • chcemy upewnić się, że mamy ważne ubezpieczenie OC – jeśli mamy problem ze znalezieniem umowy ubezpieczenia pojazdu zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, wystarczy sprawdzić ważność polisy OC za pomocą strony www.ufg.pl, www.historiapojazdu.gov.pl lub aplikacji Na Wypadek.

Porównaj ceny OC i AC

Gdzie kupić tanie OC?

Wygodną formą zakupu polisy OC jest kalkulator rankomat.pl. W jednym miejscu można sprawdzić oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to możliwe z dowolnego miejsca na świecie przez 24 godziny na dobę w ciągu 7 dni w tygodniu. Tak jak to zrobił 40-letni pan Robert z Wadowic, który jest właścicielem Volkswagena Golfa z 2011 r. silnik benzyna, poj. 1984 cm3.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
595,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
728,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
801,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
872,51 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1028,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
1105,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
1200,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja z 03.10.2023 r. dla 40-letniego mieszkańca Wadowic (woj. małopolskie), który posiada maksymalne zniżki w OC. Samochód: Volkswagen Golf z 2011 r. silnik benzyna, poj. 1984 cm3

Z porównania ofert online wynika, że na zakupie ochrony samochodu można zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. Wszystko zależy oczywiście od zakresu zabezpieczenia jakiego oczekujesz.

Co warto wiedzieć?

  1. Ważność OC sprawcy można sprawdzić na stronie www.ufg.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej Na Wypadek.
  2. Ważność OC sprawcy można również sprawdzić w bazie CEPiK na stronie www.historiapojazdu.gov.pl
  3. W bazie UFG można sprawdzić własną historię ubezpieczenia OC od 2004 r., a AC od 2006 r.
  4. Za brak OC powyżej 14 dni właścicielom aut osobowych w 2024 r. grozi maksymalna grzywna w wysokości 8600 zł.
     

Jak sprawdzić ważność OC – najczęstsze pytania i odpowiedzi

  1. Kto może sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?

    Ważność polisy OC na stronie www.ufg.pl może sprawdzić dowolna osoba. Wystarczy, że podamy numer rejestracyjny lub numer VIN, który powinien nam przekazać sprawca kolizji lub wypadku drogowego.

  2. Jakie rodzaje pojazdów można sprawdzić w UFG?

    W bazie UFG można sprawdzić ważność polisy OC samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, motoroweru, autobusu, ciągnika, przyczep oraz quadów. Są to wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych, które jeśli są zarejestrowane w Polsce muszą mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

  3. Jakie dane można znaleźć w bazie UFG?

    Jeśli znamy numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, możemy poznać numer polisy OC, nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę, a także markę i model pojazdu. Nie można natomiast poznać danych osobowych właściciela samochodu.

  4. Jak długo ważne są informacje o ubezpieczeniu OC dostępne w UFG?

    Dane w bazie UFG ważne są tylko na dzień, w którym złożono zapytanie. Niestety możliwe jest, że portal pokaże komunikat o braku polisy OC, a pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie. Może to wynikać z opóźnień w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami a UFG. W takiej sytuacji warto sprawdzić ważność OC bezpośrednio u ubezpieczyciela.

  5. Czy w bazie UFG można sprawdzić informacje o szkodach?

    To informacje do wglądu jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Konto w bazie UFG może założyć dowolna osoba. Można z niej pobrać historię polis OC i AC bądź zaświadczenie potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Dane są dostępne za okres ostatnich 5 lat, albo od 2004 roku dla OC, a od 2006 roku dla AC.