Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Czy wiesz na pewno, przed czym chroni Cię polisa OC? Czy zdajesz sobie sprawę, że przy bardzo drogich szkodach odpowiedzialność ubezpieczyciela się w pewnym momencie kończy, a za resztę odpowiadasz Ty osobiście?

Ubezpieczenie OC a łańcuch przypadkowych następstw

Jeden z ubezpieczycieli otrzymał mailem takie pytanie:
Czy jeżeli uderzę ze swojej winy samochodem w pociąg, który uderzy w stację benzynową, to wszystko zostanie opłacone z mojego OC?
Co się dzieje, jeśli jedno zdarzenie pociąga za sobą łańcuch dodatkowych szkód?

Ubezpieczeniowa suma gwarancyjna

W umowie ubezpieczenia zawarta jest ubezpieczeniowa suma gwarancyjna. Jest to kwota, która stanowi górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Po przekroczeniu oznaczonego w polisie ubezpieczeniowej limitu odpowiedzialności – każdą następną złotówkę zapłaci sprawca szkody.
Na terenie Polski ustawodawca dla szkód majątkowych określił minimalną sumę gwarancyjna 300 tys. euro czyli około 1 050 000 zł.
Przy wypadkach poza granicą Polski ubezpieczyciel odpowiada do kwoty określonej przepisami danego państwa – zazwyczaj są to dużo wyższe kwoty.

Ubezpieczenie nie zawsze umożliwia pokrycie szkód

Tak było w przypadku pewnej cysterny z Chorzowa, która uderzyła w przęsło wiaduktu kolejowego.
Kierujący próbował wjechać pod wiadukt, mimo znaków drogowych wyraźnie określających maksymalną wysokość pojazdu.
W wyniku wypadku uszkodzony został wiadukt, jezdnia i torowisko (nie ustalono jeszcze ostatecznych kosztów).
W tym przypadku odszkodowanie wypłacone zostało za wszystkie straty tzw. „osób trzecich”, z wyłączeniem szkód na środowisku.
Straty te to przede wszystkim uszkodzony wiadukt i utracone zyski okolicznych firm (według chrzanowskiej policji duży sklep ocenił stratę dzienną na 200 tys. zł) oraz wszelkie inne koszty powstałe w wyniku zdarzenia, np. straty PKP (ruch na trakcji został wstrzymany na kilka godzin).

Suma szkód przekroczyła sumę gwarancyjną określoną w ubezpieczeniu. W takiej sytuacji odpowiedzialność musiało ponieść przedsiębiorstwo, w którym zatrudniony był kierowca cysterny.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego