Teoretycznie jest możliwe, abyś ubezpieczył samochód, który nie jest twoją własnością. W praktyce jednak, może to oznaczać kłopot z otrzymaniem odszkodowania.
Należy jednak pamiętać, że większość zakładów ubezpieczeń stosuje zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU), że ubezpieczenie może być zawarte jedynie przez właściciela pojazdu i na jego rzecz. Sprowadza się do tego, że w większości firm ubezpieczeniowych (co nie oznacza, że we wszystkich), możesz odbić się od drzwi, jeśli to Ty będziesz chciał/a uzyskać odszkodowanie w razie wypadku.
Sytuacja przeważnie wygląda tak, że jeśli już uda Ci się ubezpieczyć cudzy samochód, odszkodowanie i tak najprawdopodobniej zostanie wypłacone właścicielowi.
Podstawą w ubezpieczeniach majątkowych jest to, że odszkodowanie należy się:
- osobie, która miała szkodę,
- właścicielowi pojazdu.
W większości firm ubezpieczeniowych możesz zatem mieć zatem spore problemy z ubezpieczeniem samochodu. Jeżeli jesteś np. najemcą pojazdu, czy jego dzierżawcą i uda Ci się znaleźć odpowiednią firmę, która ubezpieczy w zakresie AC cudzy samochód, którym postanowiłeś jeździć, to w razie szkody może się okazać, że nie tobie, ale właścicielowi auta zostanie wypłacone odszkodowanie. Zresztą podobna praktyka stosowana jest w odniesieniu do banków, które jako właściciele pojazdów, otrzymują odszkodowanie w przypadku tzw. szkody całkowitej.
Warto zatem porównać i w takich rzadziej występujących sytuacjach sprawdzać, szczegóły zapisane w OWU. Pamiętaj, że co do zasady praktyka jest taka, że ubezpieczenie AC może być zawarte jedynie przez właściciela pojazdu i na jego rzecz.