Ubezpieczenie Autocasco musi przede wszystkim zapewniać odpowiednią ochronę. Ta niestety często sporo kosztuje. Na szczęście zakup taniego i dobrego AC jest możliwy. Należy jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy i nie płacić za zbędne dla kierowcy świadczenia. 

para szukająca oszczędności na ac
Porównaj ceny OC i AC

Każdy ubezpieczyciel może mieć w swojej ofercie kilka różnych wariantów autocasco, w tym pakiety z rozbudowaną ochroną oraz tańsze propozycje z ograniczoną odpowiedzialnością firmy ubezpieczeniowej. A zatem zamiast stawiać pytanie o najlepsze towarzystwo, warto raczej szukać konkretnej, najlepszej oferty ubezpieczenia AC.

Jakie autocasco będzie najlepsze?

Czy najbardziej rozbudowany, rozszerzony zakres usług będzie tym idealnym? Teoretycznie tak, bo w takim produkcie znalazłaby się z pewnością stała i odnawialna suma ubezpieczenia, czyli zamrożona przez cały rok polisowy wartość auta, która po wypłacie odszkodowania nie zmniejszy się o wypłaconą kwotę. W takim kompleksowym pakiecie nie byłoby też udziału własnego ani potrącanej amortyzacji części. Krótko mówiąc, towarzystwo ubezpieczeniowe musiałoby w całości odpowiadać za szkodę. Ale czy w praktyce rzeczywiście wariant maksymalny jest tym najlepszym?

Wybierz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz

W serwisie rankomat.pl uważamy, że najlepszym pakietem ubezpieczeniowym nie jest ten najbardziej rozbudowany, ale ten, który spełnia Twoje oczekiwania za możliwie najniższą cenę. Jeśli nie ruszasz się autem poza rodzinne miasto, to po co masz płacić za maksymalny zakres usług w assistance? Nie ma też sensu wybierać pakietu z ochroną ubezpieczeniową na terenie całej Europy, jeśli jedyne nasze podróże to weekendowe wypady do supermarketu.

Dlatego nie wybieraj uniwersalnej oferty dla wszystkich – zdecyduj się na taki pakiet, który jest Ci faktycznie potrzebny. Większość towarzystw ubezpieczeniowych podchodzi elastycznie do wyboru zakresu autocasco, dzięki czemu klient może sam zdecydować, co powinno znaleźć się w polisie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze AC?

To Ty wiesz najlepiej, czego potrzebujesz w ramach polisy dla Twojego samochodu, dlatego poniższe rady to jedynie delikatna sugestia, z jakich świadczeń najłatwiej zrezygnować lub je ograniczyć, jeśli szukasz oszczędności:

  • ryzyko kradzieży – w Polsce rokrocznie spada liczba skradzionych samochodów, więc jeśli możesz wybrać niewielki udział własny w kradzieży np. 10%, dużo nie ryzykujesz, a koszt polisy spadnie o kilkadziesiąt złotych. No, chyba że masz Passata lub Golfa, które najczęściej „znikają” – wtedy radzimy zapłacić nieco więcej i mieć spokojny sen;
     
  • udział własny – jeśli jeździsz bezszkodowo od kilkunastu lat lub nigdy nie zgłaszałeś szkody z AC, prawdopodobieństwo, że przytrafi Ci się jakieś zdarzenie, jest nieduże. Może warto zgodzić się na np. 500 zł wkładu własnego przy ewentualnej kolizji z Twojej winy, jeśli ubezpieczenie miałoby dzięki temu stanieć o 100–150 złotych;
     
  • suma ubezpieczenia – jeśli chcesz zaoszczędzić, śmiało możesz wybrać sumę redukcyjną (inaczej mówiąc konsumpcyjną),a nie odnawialną. Wiele nie ryzykujesz, bo w przypadku jednej szkody w ciągu roku wybór sumy odnawialnej lub redukcyjnej nie ma żadnego znaczenia. Gdybyś miał jednak pecha i więcej szkód – żeby wyczerpać kwotowy limit odpowiedzialności towarzystwa – musiałbyś zgłosić co najmniej dwie bardzo poważne szkody lub jedną kolizję, po której samochód zostałby skradziony. Dzięki redukcyjnej sumie ubezpieczenie – w zależności od wartości auta – może być tańsze nawet o 200 złotych.

Tanie autocasco – jakim kosztem?

Wybierając AC, łatwo zaoszczędzić nawet kilkaset złotych względem pierwotnej oferty. Wystarczy zgodzić się na ograniczony zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ale nie możesz zapominać, że autocasco ma dać Ci przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a ewentualna wypłata odszkodowania nie powinna Cię rozczarować. Dlatego rezygnując z kolejnych świadczeń, nie przesadź – jeśli zgodzisz się na 30% udziału własnego i 70% potrącanej amortyzacji części przy ich wymianie, w razie szkody na pewno nie będziesz tryskał humorem. A jeśli nie zwróciłeś uwagi, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia był zapis o dodatkowym udziale własnym, gdy szkoda miała związek z przekroczeniem przez Ciebie prędkości lub przejechaniem podwójnej ciągłej, szybko zweryfikujesz, czemu autocasco było takie tanie. Jeżeli jeździsz bezpiecznie i zgodnie z przepisami, taki punkt w OWU nie powinien Cię martwić, ale na wszelki wypadek warto wiedzieć przed zawarciem umowy, jak towarzystwo reaguje w takiej sytuacji.

Ceny ubezpieczenia AC

Wybór taniego AC nie jest łatwy – sztuką jest wybrać taką polisę, która gwarantuje bezpieczeństwo i odpowiedni zakres odpowiedzialności towarzystwa, a przy tym nie kosztuje zbyt wiele. Przeliczając ofertę na rankomat.pl będziesz mógł zestawić ze sobą kilka ofert autocasco i porównać, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz też zadzwonić do jednego z naszych agentów na 22 27 000 00 – na pewno dobierzemy optymalny zakres ubezpieczenia i nie pozwolimy, żebyś przepłacił… lub kupił atrapę.