Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia samochodu?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Jeśli samochód nie został wyrejestrowany, a Ty z niego na co dzień nie korzystasz, to i tak musisz posiadać ważną polisę. Za jeden dzień przerwy w braku ciągłości ubezpieczenia auta grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
Pamiętaj, że zakres ochrony OC reguluje ustawa, a więc jest takim sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego kupując polisę, powinieneś wybrać najtańszą ofertę. W zależności od ubezpieczyciela, różnice w cenach OC mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego zakres ochrony jest inny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Autocasco chroni Twój samochód przed szkodami powstałymi w wyniku wypadku lub kolizji drogowej, działania osób trzecich bądź warunków atmosferycznych, czy przed kradzieżą lub pożarem.
Wybierając AC szczególną uwagę zwróć na sumę ubezpieczenia, metodę likwidacji szkody, udział własny czy amortyzację części. Zwykle zakup AC jest tańszy w pakiecie z OC, wraz z którym ubezpieczyciele często oferują AC mini. Jest to tańszy wariant Autocasco, który chroni auto przed kradzieżą czy szkodą całkowitą.
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) jest dobrowolne. Chroni kierowcę i jego pasażerów w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie nogi lub ręki), czy śmierci. Zwykle NNW kupuje się w pakiecie z polisą OC.
NNW chroni kierowcę i jego pasażerów podczas wypadku lub kolizji drogowej, wsiadania lub wysiadania z samochodu, załadunku lub rozładunku auta oraz w czasie naprawy pojazdu na trasie. Polisa pokrywa koszty leczenia, transportu czy rehabilitacji do wysokości sum ubezpieczenia określonych w umowie.
Assistance często jest oferowany w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Jest bardzo przydatne podczas dalekich podróży samochodem. Zapewnia naprawę auta na miejscu zdarzenia, holowanie do najbliższego warsztatu, zapewnienie parkingu czy pojazd zastępczy. W rozszerzonych wariantach ubezpieczyciele oferują również pomoc prawną czy medyczną. Można kupić assistance całoroczne lub krótkoterminowe, np. tylko na czas wyjazdu autem za granicę.
Wybierając assistance szczególną uwagę zwróć na zakres terytorialny oraz limit holowania. Może się okazać, że assistance działa jedynie na terenie Polski czy zapewnia przewóz uszkodzonego auta jedynie do 50 kilometrów. W tym przypadku zakres ochrony może okazać się niewystarczający za granicą.