Tajlandia to wciąż wakacyjne marzenie wielu polskich turystów. Gorące morze, rajskie plaże i odmienna kultura przyciągają podróżnych z całego świata. Sprawdzamy, czy podróż do Tajlandii w dobie pandemii koronawirusa jest możliwa.

Przyglądamy się aktualnym obostrzeniom narzuconym przez tajskie władze. Podpowiadamy, na jakich warunkach można odwiedzić Tajlandię, jakie dokumenty ze sobą zabrać oraz jakie ubezpieczenie na wyjazd wybrać.

Czy obecnie można lecieć do Tajlandii?

Wjazd do Tajlandii jest możliwy, ale każdy po przylocie musi poddać się 14-dniowej kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli. Trzeba posiadsać też świadectwo zdrowia i zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-C0V-2.

Polskie MSZ zaznacza jednak, że jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie wyjeżdżać do prowincji znajdujących się w południowej części kraju. Należą do nich:

 • Pattani

 • Yala

 • Narathiwat

 • Songkhla

Aktualna sytuacja epidemiczna i obostrzenia w Tajlandii

Od 26 marca 2020 roku Tajlandia objęta jest stanem wyjątkowym w wyniku pandemii COVID-19. Obecnie największą falę zakażeń zaobserwować można w Bangkoku. Wiąże się to z wprowadzeniem pewnych obostrzeń i restrykcji dotyczących zarówno codziennego życia mieszkańców jak i turystów odwiedzających ten kraj w celach urlopowych.

Oto najważniejsze zmiany, wprowadzone w związku z koronawirusem:

 • Skrócono godziny otwarcia centrów handlowych, sklepów oraz restauracji.

 • Zamknięto lokale rozrywkowe i bary.

 • W Bangkoku obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób.

 • W stolicy zamknięto również parki, baseny, siłownie, czy salony masażu.

 • W całej Tajlandii obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jego nieprzestrzeganie może skutkować grzywną nawet do 20 tysięcy THB.

Dodatkowo rząd Tajlandii apeluje o stosowanie się do apelów o unikanie podróży do innych prowincji, zwłaszcza tych, w których stopień zakażenia jest większy. Co więcej, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, takich jak godzina policyjna czy zakaz opuszczanie terenów najbardziej zagrożonych, jeśli nie ma ku temu wyraźnego powodu.

Należy także pamiętać, że poszczególne prowincje mogą wprowadzać własne restrykcje. W niektórych wymagana może być nawet kwarantanna lub negatywny wynik testu na obecność COVID-19 po przyjeździe z Bangkoku lub innego miejsca o wysokim wskaźniku zakażeń.

Niezbędne dokumenty i zaświadczenia

W tym momencie w Tajlandii zniesiono obowiązek posiadania wizy dla osób, które podróżują w celach turystycznych. Dodatkowo dopuszczalny okres pobytu bez tego dokumentu został wydłużony - do tej pory było to 30 dni, teraz 45. Jest to spowodowane koniecznością odbycia kwarantanny po przylocie.

Wiza będzie jednak potrzebna, jeśli nasza podróż nie ma charakteru turystycznego lub przekracza wspomnianą ilość dni.

Korzystając z ruchu bezwizowego, podróżni muszą posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. To ważne, ponieważ nakaz ten jest restrykcyjnie przestrzegany. Trzeba posiadać także bilet na powrót oraz środki finansowe w wysokości minimum 10 000 THB na osobę.

Planując podróż do Tajlandii, nie można zapomnieć o specjalnym zezwoleniu, które będzie konieczne do przekroczenia granic kraju. CEO, czyli Certyficate of Entry. Obywatele Polski mogą ubiegać się o niego online lub w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie. Do uzyskania certyfikatu potrzebne będą między innymi:

 • kopia paszportu,

 • ubezpieczenie, które wyraźnie obejmuje leczenie i koszty medyczne związane z COVID-19, z minimalną ochroną 100 000 dolarów,

 • potwierdzenie lotu,

 • potwierdzenie rezerwacji hotelu Alternative State Quarantaine (ASQ).

Ważne, aby starania o otrzymanie certyfikatu rozpocząć co najmniej 3 tygodnia przed planowaną datą wyjazdu.

Po wydaniu COE, osoba wyjeżdżająca do Tajlandii powinna udać się na dodatkową wizytę lekarską, która pozwoli uzyskać następujące dokumenty:

 • zaświadczenie lekarskie z wynikiem laboratoryjnym wskazującym wynik negatywny na COVID-19 metodą RT-PCR (poświadczone lub wydane nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem)

 • świadectwo zdrowia Fit to Fly (poświadczone lub wydane nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem)

Aby wyjechać, konieczne jest także pobranie i instalacja rządowej aplikacji śledzącej - ThailandPlus. 

Procedury przed wyjazdem do Tajlandii

Po przylocie do Tajlandii każdy podróżny musi poddać się kwarantannie. Obecnie trwa ona 14 dni i można ją odbyć w jednym z akredytowanych hoteli (ASQ, czyli alternative state quarantine).

Rezerwacji ASQ trzeba dokonać już na etapie składania wniosku o CEO, a listę dostępnych hoteli można znaleźć w internecie. Biorąc pod uwagę warunki rezerwacji, warto jednak dokonać rezerwacji na dodatkowy dzień lub dwa.

Podróż do Tajlandii samolotem – wymagania

Obecnie coraz więcej linii lotniczych oferuje tak zwane pół-komercyjne loty do Tajlandii. Można zarezerwować je online na stronach konkretnych przewoźników.

Planując podróż samolotem trzeba jednak pamiętać o tym, że linie lotnicze mogą przewozić jedynie pasażerów, którzy posiadają COE.

Dopuszczalny jest także tranzyt w Bangkoku. Formalnie możliwość taka istnieje od 1 marca, jedynie na lotnisku Suvarnabhumi oraz bez możliwości opuszczenia specjalnej strefy tranzytowej. Tranzyt nie może także przekraczać 12 godzin. 

Linie lotnicze odpowiedzialne za przelot będą musiały zweryfikować, czy pasażer posiada niezbędne dokumenty:

 • zaświadczenie fit-to-fly

 • negatywny wynik testu na COVID-19 RT-PCR

 • ubezpieczenie podróżne obejmujące Tajlandię i leczenie COVID-19 

Jak zachować ostrożność, podróżując w czasie pandemii?

Zgodnie z zaleceniami Centrum Prewencji i Zapobiegania Chorobom (CDC),zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy powinniśmy rozważyć następujące kwestie:

 • Czy w miejscu z którego wyjeżdżamy, lub w tym, do którego wyjazd zaplanowaliśmy, ilość zakażeń stale wzrasta?

 • Jak wygląda sytuacja w placówkach medycznych w kraju, do którego się wybieramy?

 • Czy osoby z naszego najbliższego otoczenia lub te, z którymi mamy częsty kontakt, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na COVID-19?

 • Czy w trakcie urlopu będziemy w stanie zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak unikanie dużych skupisk ludzi, czy zachowanie 2 metrów odstępu od innych.

O czym trzeba pamiętać w trakcie podróży?

 • Przestrzeganie zasad higieny – w trakcie całego wyjazdu dbajmy o czystość, pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, unikaniu dotykania twarzy oraz noszeniu maseczek ochronnych.

 • Stosowanie się do obostrzeń – każdy kraj narzuca obecnie zarówno swoim obywatelom jak i turystom pewne restrykcje dotyczące zachowania w przestrzeni publicznej. Do najczęstszych należą: utrzymywanie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust, unikanie zgromadzeń, poddawanie się testom czy kwarantannie.

 • Unikanie zatłoczonych miejsc – takich jak publiczne zgromadzenia, typowo turystyczne atrakcje pełne ludzi, targi, koncerty, dworce pociągowe, autobusowe, czy lotniska.

 • Wykonywanie testów – testy na obecność COVID-19 są wymagane podczas wjazdu na teren większości turystycznych państw. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie badania, aby uniknąć problemów przy przekraczaniu granicy.

 • Polisa ubezpieczeniowa – szczególnie istotna w dobie pandemii. Dzięki niej w wielu przypadkach otrzymamy zwrot pieniędzy w razie odwołania wyjazdu w związku z koronawirusem, a także otrzymamy darmową opiekę w razie zakażenia podczas urlopu.

Jak wybrać ubezpieczenie do Tajlandii?

Obecnie każdy podróżujący do Tajlandii musi posiadać ubepzpieczenie turystyczne z sumą gwarantowaną co najmniej 100 000 dolarów. Szpitale nie przyjmują natomiast pacjentów, którzy nie posiadają funduszy na leczenie, a brak zapłaty za usługi medyczne jest karany prawnie.

Dlatego też kupując ubezpieczenie, trzeba upewnić się, że obowiązuje ono na terenie Tajlandii. Dobrze także dowiedzieć się odpowiednio wcześnie, czy koszty związane z leczeniem ubezpieczyciel pokrywa od razu, czy potrzebna będzie przedpłata.

W Tajlandii dostęp do prywatnej opieki medycznej jest łatwy, a poziom świadczonych usług dość wysoki. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami, jakie trzeba ponieść w momencie korzystania z nich. Jeśli chodzi o opiekę publiczną, poziom jest nieco niższy. Wizyta lekarska to koszt około 100-200 zł, natomiast za jednodniowy pobyt w szpitalu trzeba będzie zapłacić od 200 do nawet 2 000 zł.

Do pozostałych, najważniejszych elementów polisy turystycznej na wyjazd do Tajlandii należą przede wszystkim:

 • Assistance - to podstawowe wsparcie w pierwszych chwilach po wypadku. Pakiet assistance zapewnia całodobową pomoc w dużym zakresie, od telefonicznych porad i wskazówek działania w nagłych zdarzeniach, po opiekę nad dzieckiem w razie nieprzewidzianych komplikacji.

 • Koszty transportu do kraju - jeżeli podczas wypadku czy innego nieszczęścia doznamy kontuzji bądź urazu, który utrudni lub uniemożliwi nam samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie transport helikopterem lub karetką. Jest to wyjątkowo droga usługa – koszt takiego przewozu może bowiem wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wykupionego ubezpieczenia, będziemy musieli pokryć ten wydatek z własnej kieszeni.

 • NNW- czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyda się, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęścia. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam koszty powstałe w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń lub wypadków.

 • OC- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni przed wysokimi kosztami, jakie zmuszona jest ponieść osoba odpowiedzialna za szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich mieniu.

 • Ubezpieczenia bagażu – zapewni podróżnym zwrot kosztów w przypadku utraty lub uszkodzenia bagażu w trakcie podróży. To istotne, gdy w podróż zabieramy ze sobą drogi sprzęt sportowy elektroniczny.

Taką polisę można mieć już od 8 zł dziennie. W naszym kalkuatorze można samodzielnie dopasować ochronę do swoich potrzeb oraz kierunku wyjazdu.

Co warto wiedzieć?

 1. W Tajlandii obostrzenia związane z pandemią Covid-19 są wciąż dość surowe.
 2. By wjechać do kraju, należy posiadać świadectwo zdrowia, negatywny wynik testu oraz przejść kwarantannę.
 3. Konieczne jest także posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia na kwotę przynajmnieję 100 000 dolarów.
 4. Taka polisa dostępna jest od 8 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Tajlandia przyjmuje turystów?

  Tak, choć warunki wjazdu do kraju są surowe. Konieczne jest przedstawienie świadectwa zdrowia, posiadać negatywny wynik testu, a i tak po przy locie jest się kierowanym na kwarantannę do hotelu.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe do Tajlandii?

  Konieczny jest oczywiście paszport. Należy posiadać również CEO, czyli Certyficate of Entry, zaświadczenie o stanie zdrowia, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz ubezpieczenie turystyczne.

 3. Czy ubezpieczenie w Tajlandii jest obowiązkowe?

  Aktualnie - tak. Aby wjechać do kraju, należy posiadać polisę z kosztami leczenia na kwotę co najmniej 100 000 dolarów. Takie ubezpieczenie to koszt od 8 zł dziennie.