Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale i w Wielkiej Brytanii. Brak ważnej polisy może skończyć się wysoką karą finansową, także w przypadku obcokrajowców. Sprawdź, jakie ubezpieczenie ochroni Ciebie i Twój pojazd podczas wyjazdu na wyspy.

Nie tylko kierunek ruchu drogowego różni się, jeśli chodzi o zasady kierowców polskich i brytyjskich. Warunki działania ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii są nieco inne niż w naszym kraju. Różnice dotyczą nie tylko szczegółów i zakresu ochrony, ale także cen i sposobu rozliczania szkody. Brexit również wpłynął na zmianę transgranicznego przemieszczania się pojazdów, które zostały zarejestrowane w jednym z krajów należących Unii Europejskiej. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie powinno posiadać auto, które będzie poruszało się po brytyjskich drogach oraz jak jaką polisę wybrać, aby zabezpieczyć pojazd już na miejscu.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w UK?

Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego w Wielkiej Brytanii należy do właściciela pojazdu. Ważne jednak, by wykupić choćby minimalną w swoim zakresie ochronę, ponieważ posiadanie polisy odpowiadającej polskiemu OC jest na Wyspach obowiązkowe. A jakie są możliwości? Anglicy oferują kilka rodzajów ubezpieczeń drogowych:

  • Third Party Insurrance - pakiet podstawowy i niezbędny, aby móc legalnie poruszać się po brytyjskich drogach, najbardziej zbliżony do naszego OC. Chroni ono osoby trzecie i ich mienie, uszkodzone w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. Kara za brak tego typu polisy to natomiast koszt minimum kilkaset funtów.
  • Third party fire and theft Insurrance - tu ochrona rozszerzona jest o kradzież i pożar.
  • Comprehensive Insurrance - zakres polisy obejmuje osoby trzecie oraz pojazdy oraz zapewnia wsparcie w przypadku wystąpienia szkód na nas lub naszym mieniu podczas wypadków, które spowodują inni kierowcy lub warunki zewnętrzne.

Jak działa ubezpieczenie OC w Wielkiej Brytanii?

Ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii działa na podobnych zasadach jak to w Polsce. W razie wypadku lub innego nieszczęścia komunikacyjnego, chroni poszkodowane osoby oraz ich pojazdy. Jeśli w trakcie kolizji kierowca ucierpi, a jego auto zostanie zniszczone, polisa OC sprawcy zapewni poszkodowanemu wypłatę odszkodowania oraz pokryje koszty jego leczenia oraz naprawy samochodu.

W przypadku dodatkowej ochrony, która odpowiada naszemu autocasco, ubezpieczenie ochroni także sprawcę. Jeśli chodzi o OC, możliwe jest wykupienie rozszerzonej polisy, która zapewni wypłatę pieniędzy również w przypadku szkody spowodowanej przez pożar lub w razie kradzieży.

Jakie są różnice między polskim OC a brytyjskim?

Podstawową różnicą jest to, że w Wielkiej Brytanii ubezpieczenie wykupowane jest na kierowcę, a nie na pojazd, jak w Polsce. Na Wyspach można jednak korzystać z tak zwanej polisy Any Driver, która obejmuje ochroną każdego kierowcę danego pojazdu.

Co więcej, brytyjski kierowca może zostać czasowo zwolniony z konieczności opłacania składki ubezpieczeniowej. Po złożeniu oświadczenia, że auto przez określony czas będzie wyłączone z użytku, właściciel pojazdu będzie mógł zawiesić polisę. W Polsce w ubezpieczenie OC musi zachować ciągłość, w związku z czym pojazd, nawet jeśli przez długi czas stoi nieużywany w garażu, musi być objęty ochroną OC.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie OC nieużywanego auta

Od stycznia 2022 kara za brak OC w Polsce będzie wynosiła 6020 zł dla samochodów osobowych, kiedy przerwa w ciągłości OC będzie dłuższa niż 14 dni. W Wielkiej Brytanii natomiast kary za brak OC zaczynają się od 2500 funtów, co po obecnym kursie funta jest równowartością 13647,74 zł (kurs z dnia 18.12.2021). 

mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.plmówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Różnica dotyczy niestety wszystkich cen. Nie tylko kary i ewentualne mandaty są w Wielkiej Brytanii droższe niż u nas. Koszt wykupienia samej polisy również jest o wiele wyższy. Dlatego też wielu Polaków wyjeżdżających na Wyspy pozostaje przy OC kupionym w Polsce, jeżeli tylko mają taką możliwość.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w UK?

Ceny ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii są bardzo wysokie. Zgodnie z raportem, który został opublikowany przez Association of British Insurers, polisy w Wielkiej Brytanii mają jedne z najwyższych cen w całej Europie. Średnia cena ubezpieczenia z rozszerzoną ochroną typu Comprehensive to nawet kilka tysięcy funtów rocznie. Podobnie jak w Polsce, cena polisy OC kupionej na Wyspach jest uzależniona od kilku najważniejszych czynników. Jakich?

  • Wiek kierowcy - tak jak u nas, mniej doświadczeni i młodsi kierowcy za ubezpieczenie zapłacą więcej niż ci, którzy za kółkiem spędzili więcej czasu. Niewielkie doświadczenie wiąże się bowiem z większym ryzykiem na spowodowanie stłuczki czy wypadku na drodze.
  • Miejsce zamieszkania - tu ważny jest przede wszystkim stopień bezpieczeństwa danej dzielnicy. Te miejsca, w których odnotowano na przykład wyższy stopień kradzieży, zwiększają ryzyko zwiększenia ceny polisy.
  • Ilość kilometrów - znaczenie ma przede wszystkim to, ile kilometrów rocznie pokonuje kierowca.
  • Miejsce parkowania - nawet taka rzecz może mieć znaczenie. Pojazdy, które stoją w garażu są bowiem mniej narażone na kradzieże, zniszczenia i eksploatację niż auta parkowane na zewnątrz.

Kary za brak OC w Wielkiej Brytanii

W Zjednoczonym Królestwie nie tylko składki za OC są wysokie. Kary za jego brak także znacznie uszczuplą twój budżet. Brak OC na wyspach oznacza nie tylko karę finansową, ale również punkty karne. W skrajnych przypadkach pojazd również może zostać skonfiskowany.

Brexit a ubezpieczenie samochodu

Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, czyli popularny w ostatnim czasie Brexit, to spora zmiana w sposobie prowadzenia formalnych i politycznych kwestii między państwami członkowskimi UE a Wielką Brytanią. Zmiany bezpośrednio odczuwalne przez Polaków wyjeżdżających na Wyspy dotyczą przede wszystkim formalności przy przekraczaniu granicy. Kierowcy, którzy podróżują do Wielkiej Brytanii autem, również odczują skutki Brexitu, zwłaszcza w przypadku ewentualnego wypadku.

Jakie dokumenty będą potrzebne aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii i podróżować po niej autem?

  • Paszport - od 1 października 2021 roku aby dostać się do Wielkiej Brytanii trzeba posiadać ważny paszport, a nie, jak to było do tej pory, jedynie dowód osobisty. Wyjątkiem są osoby ze statusem osiedlonych - te będą mogły przekraczać granicę na starych zasadach nawet przez najbliższe 4 lata.
  • Wiza - tylko na pobyt dłuższy niż 3 miesiące, chyba że mowa o osobach wyjeżdżających w celach zarobkowych - te bowiem zawsze powinny ubiegać się o wizę pracowniczą.
  • Prawo jazdy - na krótkie wizyty wystarczy to polskie, jednak rezydenci Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o brytyjski dokument, bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań.
  • Zielona karta - czyli dokument potwierdzający, że właściciel auta posiada wykupione w swoim kraju obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niej towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło wypłacić należne odszkodowanie, jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego z naszym udziałem. Ochrona, jaką gwarantuje karta, odpowiada ochronie polisy OC. Dokument wydaje ubezpieczyciel, z którym mamy podpisaną umowę na wspomnianą polisę.

Co zmienia się dla kierowców ubezpieczonych w Polsce?

Po Brexicie możliwość dochodzenia praw związanych z ubezpieczeniem podczas wypadków komunikacyjnych uległa jednak pogorszeniu. Do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zasady ochrony ubezpieczeniowej dla obywateli państw spoza wysp regulowała Dyrektywa Komunikacyjna oraz prawo wspólnotowe, które obowiązuje na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Dotychczas, zgodnie ze wspomnianą dyrektywą, w razie wypadku w kraju należącym do EOG, jego władze wyznaczały odpowiedniego reprezentanta, który zajmował się obsługą roszczeń ubezpieczeniowych w pozostałych krajach strefy krajach strefy. Taka osoba przeprowadzała na przykład cały proces postępowania likwidacyjnego szkody, dbając między innymi o wypłatę osobie ubezpieczonej należnego odszkodowania. Od stycznia 2021 roku UK nie podlega już jednak Dyrektywie unijnej.

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, aby rozwiązać ten problem, podpisało jednak z Brytyjskim Biurem Narodowym „Porozumienie o ochronie gości”. Dokument ten ma zabezpieczyć obywateli obu państw, dając im możliwość przekazywania wszelkich najważniejszych informacji w związku z ubezpieczeniami. Co ciekawe, ma to umożliwiać składanie zapytań nie tylko przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale i przez przez samych poszkodowanych lub ich bliskich. W celu uzyskania informacji, należy zgłosić się do PBUK lub Brytyjskiego Biura Narodowego.

Co warto wiedzieć?

  • Ubezpieczenie OC jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, podobnie jak u nas. Za jego brak zapłacić można wysoką karę i mandat.
  • Jeśli na brytyjskich drogach zdarzy się wypadek, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich pojazdy, bez ważnej polisy OC wszelkie koszty związane ze szkodą sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.
  • Ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii może zostać rozszerzone o ochronę przed pożarem i kradzieżą oraz o odpowiednik polskiego autocasco.
  • Ceny polis brytyjskich są wyższe niż w Polsce. Zasady ustalania wysokości składek są natomiast podobne jak u nas. Znaczenie przy wyliczaniu opłaty ma na przykład wiek i doświadczenie kierowcy, czy jego miejsce zamieszkania.
  • Polska polisa OC chroni kierowcę i pojazd poruszający się po brytyjskich drogach.
  • W Wielkiej Brytanii ubezpieczenie OC dotyczy kierowcy, a nie pojazdu.
  • Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej warto posiadać Zieloną Kartę, wyjeżdżając na wyspy samochodem. Dla zagranicznych władz na terenie Europy jest ona potwierdzeniem posiadania ważnej polisy OC w kraju z którego przyjechał kierowca.
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii

  1. Gdzie kupić polisę OC dla auta, którym planujemy podróżować poza Polską?

    Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich pojazdów można kupić zarówno bezpośrednio u ubezpieczyciela jak i online, korzystając ze specjalnych porównywarek. Używanie kalkulatorów internetowych umożliwia jednak wybór właściwej opcji i szybki zakup ubezpieczenia bez wychodzenia z domu.

  2. Czy poruszając się po Wielkiej Brytanii pojazdem z polskim OC zapłacę karę?

    Nie, osoby posiadające ubezpieczenie kupione w Polsce w razie wypadku lub kolizji mogą skorzystać ze swojej polisy i nie zostaną obciążeni karą za brak OC brytyjskiego.

  3. Kogo chroni OC?

    Ubezpieczenie OC zapewnia pokrycie kosztów związanych z usunięciem szkody kierowcy, który ucierpiał w spowodowanym przez nas wypadku. Oznacza to, że pokrywa zarówno wydatki związane z naprawą pojazdu jak i koszty leczenia lub rehabilitacji, kiedy ucierpią osoby trzecie.

  4. Czy po Brexicie zasady dotyczące OC w Wielkiej Brytanii dla Polskich kierowców ulegną zmianie?

    Tak, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wprowadza nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych dla zagranicznych kierowców poruszających się po Wyspach.